blog image

عدم ارائه سرویس سایت الکسا

الکسا به کار خود در سال ۲۰۲۲ پایان داد. 

سایت الکسا که به رتبه بندی سایت های مختلف می پردازد توسط سایت بزرگ آمازون طراحی شده است. این سایت بعد از ۲۵ سال فعالیت به کار خود پایان می دهد. سایت الکسا در ۱ می ۲۰۲۲ به کار خود پایان داد و دیگر هیچ گونه خدماتی ارائه نمی دهد. اما سئو کارانی که با این سایت کار می کردند چه می شود؟ آیا سایتی جایگزین این سایت خواهد آمد؟ تکلیف اکانت های موجود در الکسا چه می شود در این مقاله به بررسی موضوعات و سوالات پیرامون پایان کار الکسا می پردازیم. 

سایت الکسا چیست؟

شاید در ابتدا بهتر باشد یک بار دیگر به این سوال پاسخ دهیم تا شاید دلیل توجه به پایان کار این سایت و نگرانی هایی که ممکن است برخی سئوکاران از آن داشته باشند را بهتر درک کنیم. 

الکسا یک سایت است که به صورت اختصاصی به رتبه بندی سایت های دیگر در سطح جهانی می پردازد. این رتبه بندی بر اساس میزان بازدید و مدت زمان حضور کاربر در سایت ارائه می شود. 

بیانیه رسمی الکسا

سایت الکسا در بیانیه ای که می بینید به صورت رسمی خبر از بازنشستگی خود داد.

”  بیست‌وپنج سال پیش، سایت الکسا را تأسیس کردیم. پس از دو دهه کمک به شما برای یافتن و دسترسی به بهترین منابع دیجیتالی، تصمیم دشواری گرفتیم که Alexa.com را در ۱ می ۲۰۲۲ بازنشسته کنیم. از اینکه ما را در طول ۲۵ سال، به منبعی برای تحقیق محتواهای دیجیتالی و بسیاری از خدمات دیگر انتخاب کرده‌اید از شما متشکریم و به آن افتخار می‌کنیم. “

بر طبق اطلاعات منتشر شده از طرف سایت semrush به نظر می رسد که ترافیک سایت آمازون در حال کاهش است و جمع شدن این سرویس پرطرفدار که متعلق به سایت آمازون است، باعث کاهش محبوبیت سایت آمازون نیز شود. 

توقف خرید اشتراک در الکسا

سایت alexa.com  خرید اشتراک را در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۲۱ متوقف کرد و کاربرانی که در این سایت اشتراک داشتند تا آخرین روز سرویس دهی الکسا به اکانت خود دسترسی دارند و بعد از آن یعنی از تاریخ ۱ می ۲۰۲۲ دیگر سرویس و خدمتی وجود ندارد و چراغ الکسا خاموش می شود. 

اهمیت بیشتر به کاربر 

شاید بعد از پایان کار الکسا سایت ها اهمیت بیشتری به کاربر بدهند و تمرکز خود را از روی ترافیک که فاکتور اصلی در رتبه بندی الکسا محسوب می شد بردارند. همیشه تغییر مزایا و معایبی به همراه دارد که شاید در ابتدا کار همه افراد متوجه آن نشوند با اعلام پایان کار الکسا شاهد دلخوری و نارضایتی بسیاری از سئوکاران بودیم اما اگر بخواهیم خوشبینانه به این موضوع بنگریم و مثبت اندیش باشیم بعد از جمع آوری الکسا شاید تمرکز سایت ها بیشتر بر روی تولید محتوا با کیفیت و کاربر پسند باشد و این موضوع یعنی احترام به کاربر. سئو کارانی که با روش های مختلف کلاه سیاه یا حتی خاکستری به دنبال افزایش بازدید و کسب رتبه بهتر در الکسا بودند حالا وقت بیشتری را به محتوا با کیفیت اختصاص دهند. به صورت کلی می توان پیش بینی کرد با جمع شدن سایت الکسا استفاده از تکنیک های کلاه سیاه نیز کاهش پیدا می کند.  

آیا رتبه ای که سایت الکسا ارائه می دهد در سئو موثر است؟

شاید حالا که الکسا جمع آوری شده است یک بار دیگر به مبحث تاثیر رتبه الکسا روی سئو بپردازیم که آیا واقعا رتبه الکسا در سئو موثر است یا نه که حالا با اتمام کار این سایت نگرانی داشته باشیم یا نه؟ باید بگوییم که کاهش رتبه الکسا به تنهایی تاثیر مثبتی در سئو سایت شما ندارد تنها می توانید از آن به عنوان ویترین به دیگران استفاده کنید که شاید یکی از مزایا جمع شدن الکسا همین باشد. مشکل بعدی که در رتبه بندی سایت الکسا وجود دارد این است که سایت شما را تنها با سایت های رقیب مقایسه نمی کند بلکه با تمام سایت ها مقایسه می کنید پس خیلی نمی توان به آن دل خوش کرد چرا که هر سایتی می خواهد وضعیت سایت خود را در مقایسه با رقیبان بیند نه تمام سایت ها.  

جایگزین های الکسا 

در تاریخی که این مقاله نوشته شده است یعنی ۷ می ۲۰۲۲ هنوز مدت زمان زیادی از پایان کار الکسا نگذشته است و طبیعی است که ابزار یا سایتی به صورت دقیق جایگزین الکسا هنوز نشده باشد. اما سایت ها و ابزارهایی هستند که می توانید برای آنالیز وب سایت ها در حال حاضر از آن ها استفاده کنید اگرچه قدرت الکسا را ندارند اما می توانید از آن ها استفاده کنید. 

این نکته را ما در مبحث آموزش رایگان سئو بررسی کرده ایم ابزارها تنها می توانند به ما کمک کنند و همه چیز نیستند پس از بین رفتن یک ابزار نباید یک سئوکار را نگران کند چرا که اگر قرار است یک سایتی مانند الکسا دیگر سرویسی ارائه ندهد برای همه است و نیازی به نگرانی نیست. ما از ابزارها استفاده می کنیم تا بتوانیم مسیر سئو را راحت تر طی کنیم. 

سایت ahref این سایت به بررسی ترافیک سایت، لینک های مورد نظر و طراحی استراتژی لینک سازی می پردازد. 

سایت similarweb  ( این سایت به سرویسی به سایت های ایرانی ارائه نمی دهد پس اگر روی پروژه های ایرانی کار کمی کنید بهتر است به سراغ گزینه های دیگر بروید. )

سایت semrush شاید یکی از بهترین گزینه ها برای جایگزینی الکسا برای سایت های خارجی semrush باشد اما این سایت به علت تحریم ها سایت های ایرانی را به درستی آنالیز نمی کند.

سایت rank watch 

این سایت قابلیت رنک ترکینگ برای بررسی رتبه سایت‌ها در بازه‌های زمانی مختلف، بررسی بک لینک ها، بررسی کلمات کلیدی را دارد و می توانید به مدت ۱۴ روز از اکانت رایگان آن استفاده کنید. 

سخن آخر 

اگر بخواهیم توصیه ای به شما کنیم این است که فعلا برای مدتی صبر کنید و به فعالیت های معمول خود که برای سئو یک سایت در نظر گرفته اید ادامه دهید و نیازی نیست به دنبال جایگزین برای الکسا باشید، دنبال جایگزین گشتن می تواند تمرکز شما را از بین ببرد. اولین چیزی که برای سئو یک وب سایت پیشنهاد می کنیم تولید محتوا با کیفیت است، می توانید از دوره رایگان آموزش سئو برای آشنایی بیشتر، استفاده کنید. 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد