blog image

ادان دامنه و ساب دامنه و دامنه جانشین چه تفاوتی باهم دارد؟

حتما شما نیز در زمان خرید سرویس هاست و انتخاب هاست مناسب گزینه هایی را جهت انتخاب مشاهده نموده اید .  یکی از ویژگی های حائز اهمیت در این قسمت ، تعداد ساب دامنه ، تعداد ادان دامین و تعداد دامنه جانشین می باشد. اما تفاوت این سه مورد در چه می باشد؟ در ادامه به بررسی تفاوت ساب دامنه، ادان دامین و دامنه جانشین خواهیم پرداخت.

در صورتی که با ویژگی ها و محدودیت های موجود در سرویس های هاست در زمان خریداری آشنایی ندارید توصیه می شود در ابتدا این مقاله  را مطالعه نمایید.

دامنه اصلی چیست؟

دامنه اصلی شما در سرویس هاست ، همان دامنه ای می باشد که در زمان خرید سرویس هاست آن را انتخاب نموده و سرویس هاست را با نام آن خریداری می نمایید . به صورت معمول  برای دسترسی به وب سایت خود نیز به صورت معمول از همان آدرس استفاده می نمایید .

برای نمونه زمانی که شما در حال انتخاب سرویس هاست مناسب می باشید و هاست مورد نظر خود را انتخاب نموده اید ، در زمان خرید می بایست نام دامنه خود را وارد نمایید . بر فرض که ما نام دامنه sazmanema.com را انتخاب نماییم. از این پس نام دامنه اصلی سرویس هاست به همین صورت خواهد بود.

در صورتی که در هر زمانی قصد تغییر نام دامنه اصلی سایت خود را داشتید می توانید اقدام به ارسال درخواست به واحد فنی جهت تغییر نام دامنه اصلی سرویس خود نمایید .

ادان دامین چیست؟

ادان دامین در سرویس هاست به شما این قابلیت را می دهد که شما دامنه دیگری را در سرویس هاست اضافه نموده به صورتی که این دامنه یک وب سایت کاملا مجزا از وب سایت اصلی شما باشد .

برای نمونه در صورتی که دامنه اصلی وب سایت شما websiteaval.com باشد، شما می توانید دامنه websitedovom.com را در سرویس هاست خود به صورت ادان دامین اضافه نمایید و محتویاتی که بر روی آن بارگذاری می نمایید کاملا مجزا و متفاوت با دامنه و وب سایت اصلی شما باشد .

جهت اطلاعات کامل در رابطه با ادان دامین ، شیوه مدیریت و اضافه نمودن ادان دامین در سرویس هاست سی پنل این مقاله  را مطالعه فرمایید .

 ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه آدرسی تحت دامنه اصلی شما می باشد که شما می توانید اقدام به ایجاد آن در سرویس هاست خود به صورت دلخواه جهت قرارگیری محتویات و وب سایت جدید خود بر روی آن نمایید.

آدرس وب سایت ساب دامنه همواره بخشی از دامنه اصلی وب سایت شما یا دامنه ای که ساب دامنه را برای آن ایجاد می نمایید می باشد.

شما قابلیت ایجاد ساب دامنه برای دامنه اصلی سرویس هاست و وب سایت خود و یا ایجاد ساب دامنه برای ادان دامین را دارا می باشید.

وب سایتی که بر روی ساب دامنه ایجاد می نمایید وب سایت مستقلی می باشد و می توانید محتویات متفاوتی از وب سایت اصلی خود بر روی آن بارگذاری نمایید و حتما نمی بایست از وب سایت اصلی شما و موضوعات آن تبعیت نماید.

دامنه جانشین یا دامنه پارک شده چیست؟

دامنه جانشین در سرویس هاست به شما این اجازه را می دهد که وب سایت خود را با آدرس های دامنه های متفاوت اما با محتوای یکسان مشاهده نمایید

بنابراین شما این امکان را دارید که آدرس های دامنه های متفاوتی را برای محتوای یکسان وب سایت اصلی خود داشته باشید.

یکی از بزرگترین مزیت های این قابلیت، استفاده در تبلیغات در گوگل می باشد در صورتی که دامنه اصلی سایت شما دامنه ir. باشد.

برخی تصور می کنند امکان تبلیغات در گوگل برای دامنه های .ir وجود ندارد اما این مورد اشتباه است و برای تبلیغات برای وب سایت شما در صورتی که دامنه اصلی سایت شما ir. باشد می بایست یک دامنه بین المللی مانند دامنه خود با پسوند com. را تهیه نمایید و بر روی سایت اصلی پارک نمایید سپس اقدام به انجام تبلیغات در گوگل بر روی دامنه پارک شده نمایید.

در رابطه با شیوه پارک نمودن دامنه در سرویس هاست سی پنل، مزیت ها و معایب استفاده از دامنه جانشین در سرویس هاست می توانید مقاله مربوط به این موضوع را مطالعه فرمایید.

تفاوت بین ساب دامنه، ادان دامنه و دامنه جانشین چیست؟

تفاوت اصلی این سه مورد در کارکرد و کاربرد آنها می باشد.

ادان دامین ، به شما این قابلیت را می دهد که یک وب سایت کاملا مجزا با آدرسی کاملا مجزا و متفاوت با وب سایت اصلی خود داشته باشید و برای نمونه بتوانید دو وب سایت با دو دامنه و محتوای متفاوت را در یک سرویس هاست مدیریت نمایید.

دامنه جانشین یا پارک دامنه به شما این قابلیت را می دهد که در یک سرویس هاست علاوه بر دامنه اصلی سرویس هاست و وب سایت شما دامنه های دیگری اضافه نموده که دقیقا محتوای وب سایت اصلی شما را نمایش می دهند بنابراین در صورت وجود هرگونه مشکلی برای دامنه اصلی وب سایت شما، کاربران با مراجعه به آدرس دامنه پارک شده ، وب سایت را مشاهده خواهند نمود.

ساب دامنه به شما اجازه داشتن یک وب سایت مجزا یا وابسته (این مورد بسته به دلخواه شما می باشد شما می توانید وب سایتی که بر روی ساب دامنه راه اندازی می نمایید در راستای مطالب وب سایت شما باشد یا کاملا متفاوت باشد) بر روی سرویس هاست شما را می دهد به صورتی که آدرس این وب سایت، برگرفته از دامنه اصلی وب سایت شما می باشد بنابراین همواره کاربرانی که به این آدرس مراجعه می نمایند متوجه خواهد شد این وب سایت و این ساب دامنه مربوط به دامنه اصلی شما می باشد.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد