blog image

بک آپ گیری، تهیه فایل backup از وب سایت یا پشتیبان گیری از وب سایت فرآیند بسیار مهمی برای صاحبان وب سایت ها می باشد.

اما بک آپ گیری به چه معناست؟

چرا تهیه بک آپ اهمیت دارد؟

در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

بک آپ گیری چیست؟

بک آپ گیری به معنی تهیه یک فایل پشتیبان از فایل های وب سایت شما می باشد . البته این مورد بدین معنا نمی باشد که در صورتی که شما دارای وب سایت نباشید و تنها فایل هایی در هاست خود داشته باشید نتوانید اقدام به تهیه بک آپ نمایید.

فایل بک آپ این اجازه را به شما خواهد داد تا در صورت از دست رفتن اطلاعات وب سایت، از دست رفتن سرویس هاست و مشکلات دیگر اقدام به بازگردانی فایل های خود نمایید.

شما می توانید در سرویس هاست خود اقدام به تهیه بک آپ از یک قسمت خاص (مانند دیتابیس ها) یا تهیه بک آپ از تمامی بخش های وب سایت (فول بک آپ یعنی پشتیبانی گیری از هر آنچه در سرویس هاست شما وجود دارد) نمایید.

همچنین به صورت معمول فایل های بک آپ به صورت فایل فشرده بوده و علاوه بر استفاده در سرویس هاست و بازگردانی وب سایت در صورت نیاز به فایل بخصوصی می توانید اقدام به باز نمودن فایل فشرده بک آپ وب سایت خود در رایانه شخصی خود نموده و فایل مورد نظر خود را بیابید.

تهیه فایل بک آپ در سرویس های هاست مختلف با توجه به کنترل پنل آنها متفاوت می باشد. در این مطلب ما به بررسی تهیه بک آپ از سرویس هاست سی پنل می پردازیم.

دقت نمایید امکان تهیه بک آپ به صورت مستقیم از وب سایت نیز وجود دارد و در صورتی که وب سایت شما بر اساس سیستم مدیریت محتوای وردپرس باشد شما می توانید اقدام به تهیه بک آپ از طریق محیط دسترسی مدیریت وردپرس نمایید که این مورد در مطلب دیگری به شما آموزش داده خواهد شد.

چرا تهیه بک آپ اهمیت دارد؟

تهیه بک آپ گارانتی در دسترس بودن همیشگی اطلاعات شما می باشد.

در صورتی که به هر دلیلی وب سایت شما از دسترس خارج شود شما می توانید از طریق فایل بک آپ اقدام به بازگردانی اطلاعات نمایید.

یا فرض کنید در صورتی که به دلیل هر مشکلی به وب سایت شما نفوذ شده باشد شما می توانید از طریق فایل بک آپ اقدام به بازگردانی و بررسی وب سایت نمایید. (در زمانی که وب سایت شما مورد نفوذ قرار می گیرد بازگردانی بک آپ صرفا بدون بررسی کار صحیحی نبوده و می بایست حتما وب سایت نیز مورد بررسی قرار گیرد تا مجدد این مشکل بر روی وب سایت شما ایجاد نشود)

همچنین جهت انتقال وب سایت از یک سرویس هاست به سرویس هاست دیگر این امر از طریق انتقال وب سایت به صوتر تهیه فایل بک آپ صورت می گیرد بدین صورت که در ابتدا در مبدا از وب سایت شما بک آپ تهیه شده سپس فایل بک آپ به سرویس هاست مقصد شما انتقال یافته و در آنجا فایل مورد نظر ریستور میگردد.

ریستور بک آپ چیست؟

بازگردانی فایل بک آپ گرفته شده از یک وب سایت ریستور بک آپ نامیده می شود.

دقت نمایید ریستور بک آپ به صورت کلی را می توانید به دو دسته تقسیم نمود:

  • ریستور بک آپ به صورت دستی: این مورد بدین معنا می باشد که شما می بایست فایل بک آپ را در سرویس هاست خود از حالت فشرده خارج کنید سپس اقدام به بازگردانی بخش های مختلف فایل بک آپ در سرویس هاست خود نمایید. به صورت کلی ریستور دستی بک آپ می تواند در صورت عدم تسلط باعث مشکلاتی و عدم لود وب سایت شود.
  • ریستور بک آپ از طریق سرور: در حالت ریستور بک آپ به صورت فول و سیستمی، می بایست فایل را در سرویس هاست خود آپلود نموده و تیکتی به واحد پشتیبانی ارسال نمایید، در صورت عدم وجود مشکل در فایل ارسالی شما ، فایل مورد نظر بر روی سرویس هاست شما ریستور میگردد.

نکات مهم در زمان ریستور فایل بک آپ:

  • در صورتی که به فول و سیستمی اقدام به ریستور فایل بک آپ نمایید تمامی اطلاعات شما از هاست شما حذف خواهد شد و اطلاعات فایل فول بک آپ بر روی هاست شما ریستور میگردد.
  • فایل فول بک آپ بک آپ کلی وب سایت شما می باشد و تنها در کنترل پنل های مشابه قابلیت ریستور به صورت اتوماتیک را دارا می باشند. برای نمونه شما امکان ریستور فایل فول بک آپ یک وب سایت بر روی هاست سی پنل را بر یک هاست دایرکت ادمین یا بالعکس ندارید. در این موارد فایل بک آپ مورد نظر می بایست به صورت دستی بر روی سرویس هاست شما ریستور شود.

نکات مهم در زمان تهیه بک آپ:

نکات مهمی که در زمان تهیه بک آپ می بایست به آنها دقت نمایید.

  • در ابتدا دقت نمایید تهیه بک آپ به تنهایی کافی نمی باشد و می بایست فایل بک آپ تهیه شده را در محل امنی مانند رایانه شخصی خود یا یک درایو اکسترنال نگهداری نمایید. طبیعتا در صورتی که فایل بک آپ شما در سرویس هاست شما باشد و سرویس هاست شما از دسترس خارج شود تهیه بک آپ اهمیتی ندارد.
  • فایل بک آپ مورد نظر خود را در اختیار افراد مختلف قرار ندهید. فایل بک آپ شامل اطلاعات کامل وب سایت شما می باشد و تمامی اطلاعات موجود در سرویس هاست شما مانند دیتابیس ها ، اطلاعات ایمیل اکانت ها و ایمیل های ارسالی و دریافتی ، اطلاعات کاربران وب سایت شما و تمامی اطلاعات و تصاویر وب سایت شما در آن قرار دارد.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد