blog image

سرور مجازی چه کاربری دارد؟ چرا باید استفاده شود؟ چه زمانی نیاز نیست؟

حتما بارها شده که به پیشنهاد اشخاص که در زمینه طراحی وب سایت فعالیت دارند این جمله را شنیده اید که برای وب سایت خود نیاز به سرور مجازی دارید یا سرور مجازی بهتر از هاست است، اما واقعیت چیست. آیا سرور مجازی بهتر از هاست است؟

آیا برای وب سایت خود باید سرور مجازی تهیه کنید؟

چه زمانی برای تهیه سرور مجازی بهترین زمان است؟

سرور مجازی چیست؟

در ادامه به بررسی این سوالات و اینکه آیا واقعا شما به سرور مجازی نیاز دارید یا خیر می پردازیم.

در ابتدا باید به بررسی ابتدایی سوال بپردازیم.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی یک بخش از یک سرور اختصاصی می باشد که به صورت اختصاصی برای کاربرد های خاصی ایجاد می شود. برای درک بهتر موضوع یک بلوک ساختمانی را در نظر بگیرید. در هر بلوک ساختمانی چند آپارتمان وجود دارد.

برای ساده شدن درک موضوع کل بلوک ساختمانی را می توانید سرور اختصاصی در نظر بگیرید. هر کدام از ساختمان های موجود در این بلوک یک سرور مجازی می باشد و برای روشن تر شدن موضوع هر کدام از خانه های موجود در هر ساختمان را می توانید به عنوان هاست در نظر داشته باشید. بنابراین زمانی که ما به هاست اشتراکی اشاره می کنیم با توجه به مثال ذکر شده، این خانه ها ( هاست های اشتراکی ) در یک ساختمان ( سرور مجازی یا سرور اختصاصی ) قرار دارند.

زمانی که اقدام به تهیه یک سرور مجازی به صورت اختصاصی می نمایید (طبیعتا اختصاصی است کسی نیاز به سرور مجازی اشتراکی ندارد !) با مثال بالا در نظر بگیرید که یکی از ساختمان ها را به صورت کامل در اختیار گرفته اید.

البته دقت نمایید سرور های مجازی به صورت معمول به صورت خام ارائه می شوند، یعنی سروری که در اختیار شما قرار میگیرد تنها دارای سیستم عامل می باشد.

برای درک بهتر موضوع از مثال ساختمان استفاده می کنیم. سرور مجازی خام بدین معنی است که سروری که در اختیار دارید دارای تنظیمات خاصی جهت راه اندازی وب سایت نمی باشد مانند ساختمانی که دارای اقدامات لازم جهت زندگی در آن انجام نشده و اصلا در آن خانه یا بخشی برای زندگی نیز وجود ندارد. شما تنها قابلیت ورود به آن و استفاده از محیط آن را دارا می باشید.

چه زمانی به سرور مجازی نیاز داریم؟

به صورت کلی نیاز به سرور مجازی بسته به ماهیت وب سایت شما و کاربرد شما می باشد.

برای نمونه در صورتی که وب سایت شما دارای بازدید های همزمان بالایی می باشد و کاربران شما در مراجعه به وب سایت با کندی مواجه شده و در عین حال بهینه سازی های لازم نیز بر روی وب سایت شما انجام شده است، زمان کوچ به سرور مجازی برای شما رسیده است زیرا در این سرور ها شما می توانید به صورت دلخواه اقدام به کانفیگ و تخصیص منابع به یک وب سایت نمایید و منابع شما با وب سایت های دیگر مشترک نمی باشد.

نکته مهم: دقت نمایید بسیاری از کاربران در لحظه کند شدن وب سایت خود به دلیل مصرف بالا به فکر کوچ به سرور مجازی می افتند اما این نگرش درست نمی باشد. در ابتدا بهتر است دلیل کندی وب سایت یا مصرف بالای وب سایت را پیدا کنید. در بسیاری از موارد بهینه سازی سرعت وب سایت، باعث رفع مشکلات شده و نیازی به انتقال وب سایت به سرور مجازی نمی باشد.

در ادامه کاربرد های سرور مجازی فرض کنید جهت انجام فعالیت های خاصی مانند تبادلات مالی با کشور هایی که ایران در آن تحریم می باشد نیاز به تغییر ای پی خود دارید. بنابراین می توانید اقدام به تهیه سرور مجازی ویندوزی نمایید. دقت فرمایید امن ترین راه، استفاده از سرور های مجازی برای تغییر ای پی می باشد زیرا با تهیه سرور مجازی ویندوزی و اتصال به آن در حقیقت شما به یک رایانه همیشه روشن در یک کشور دیگه متصل هستید و شخصی غیر از شما به آن دسترسی ندارید.

اما شاید برای شما سوال باشد خب برای تغییر ای پی از سرور استفاده کنیم، پس سرور مجازی بورس چیست؟ یا سرور مجازی ثبت نام ایران خودرو چیست؟

سرورهای مجازی با توجه به اینکه در دیتاسنتر های معتبر و بزرگ قرار دارند دارای سرعت ارتباطی بسیار بالا و پینگ پایینی می باشند. در ادامه پینگ را هم برای شما توضیح خواهیم داد.

با توجه به اینکه در فرآیند های مربوط به کارگزاری یا ثبت نام خودرو برای کاربران سرعت ارتباطی تاثیرگذار می باشد کاربران می توانند از طریق ورود به سرور مجازی اقدام به انجام امور خود نمایند.

نکته مهم : دقت کنید سرور های مجازی به صورت معمول دارای سرعت بسیار بالا و پهنای باند مناسبی می باشند اما نکته تاثیر گذار کیفیت اینترنت شما نیز می باشد زیرا شما در حال اتصال به سرور از طریق اینترنت خود بوده بنابراین امکان دارد در اتصال و کارکرد شما در صورت عدم کیفیت لازم در اینترنت شما اختلال ایجاد شود.

پینگ چیست؟

به صورت بسیار ساده پینگ زمان پاسخ دهی و ارسال اطلاعات بین دو رایانه یا دو دستگاه می باشد. زمانی که شما اقدام به مراجعه به یک وب سایت می نمایید در حقیقت در حال اتصال به سرور آن وب سایت می باشید، حال در صورتی که مکان جغرافیایی آن وب سایت از محلی که شما در حال اتصال به اینترنت هستید دور باشد یا کیفیت اینترنت شما نامناسب بوده و سرعت ارسال و دریافت پیام به آن سرور پایین باشد اصطلاح بد بودن پینگ به کار می رود.

دقت کنید سرور های مجازی نیز مانند هاست های اشتراکی دارای سرور های مجازی ایران و خارج می باشند. شما می بایست متناسب با نیاز خود متناسب با فاکتور هایی مانند نوع وب سایت، حیطه فعالیت، کاربران خود و نیاز خود اقدام به تهیه سرور مجازی فرمایید.

محدودیت سرور مجازی

هر سرور مجازی دارای محدودیت ها و ویژگی هایی می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

فضای دیسک یا حجم

فضای دیسک یا حجم در سرور مجازی فضایی است که در اختیار شما قرار دارد و شما می توانید جهت بارگذاری اطلاعات، دانلود و امور روزمره از آن استفاده نمایید.

دقت نمایید زمانی که شما اقدام به مشاهده پلن های سرور مجازی در سایت می نمایید، فضای آزاد دیسک ذکر شده با میزانی که پس از تحویل در اختیار می گیرید متفاوت است زیرا میزانی از فضای دیسک برای نصب سیستم عامل شما در سرور مجازی اشغال می شود.

سیستم عامل

هر سرور مجازی دارای سیستم عاملی جهت راه اندازی و استفاده از آن می باشد. برای نمونه رایانه شخصی خود را در نظر بگیرید در صورتی که بر روی رایانه شما سیستم عامل ویندوز نصب نباشد شما امکان استفاده از رایانه خود را نخواهید داشت.

در سرور های مجازی نیز سیستم عامل های مختلف با توجه به نیاز کاربر برای آن ها نصب خواهد شد.

دقت کنید به صورت معمول در صورتی که قصد شما تبادلات مالی و امور روزمره می باشد سرور ویندوز برای شما مناسب می باشد.

نکته : سرور لینوکس مانند هاست اشتراکی لینوکس ارتباطی با سیستم عامل رایانه شما ندارد.

ترافیک و پهنای باند در سرور مجازی چیست؟

در ابتدا دقت کنید این دو مورد با هم دارای تفاوت می باشند.

پهنای باند به زبان ساده میزان سرعتی است که در سرور مجازی در اختیار شما قرار دارد در حالیکه ترافیک میزان مصرف شما از سرور مجازی شما مانند دانلود و آپلود می باشد.

دقت کنید زمانی که در سرور مجازی اقدام به دانلود فایلی می نمایید، در حال استفاده از اینترنت سرور می باشید بنابراین اینترنت شما مصرف نخواهد شد. همچنین در صورتی که فایلی را بر روی سرور مجازی دانلود نمایید فضایی را بر روی رایانه شخصی شما اشغال نخواهد نمود.

منابع رم و سی پی یو در سرور مجازی به چه معناست؟

در صورتی که سرور مجازی را مانند یک رایانه شخصی همیشه روشن در نظر داشته باشید، طبیعتا مانند رایانه شما نیاز به منابع سخت افزاری جهت فعالیت می باشد.

نکته بسیار مهم اینکه دقت نمایید میزان منابعی که در سرور های مجازی ذکر شده است با میزان منابع آزادی که در اختیار شما قرار دارد متفاوت می باشد زیرا هر سیستم عاملی اقدام به مصرف منابع جهت راه اندازی می نماید.

نکات بالا جهت انتخاب سرور مجازی مناسب برای شما برای استفاده های مختلف می باشد. در صورت وجود هرگونه سوال یا نیاز به راهنمایی لطفا با واحد فروش در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد