blog image

چه کار کنیم تا دو نام دامنه یک وب سایت را نشان دهد؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی آدرس های مختلفی از یک وب سایت را وارد می نمایید تمامی آنها یک محتوا و یک وب سایت را نمایش می دهند بنابراین در صورتی که کاربر اشتباها آدرس یا پسوند دامنه وب سایت را به اشتباه وارد نموده باشد یا به هر دلیلی آدرسی دامنه ای غیر از دامنه اصلی سایت را وارد نماید مجدد به سایت اصلی هدایت می شود که طبیعتا این مورد دارای مزیت هایی می باشد و اولین مزیت آن عدم از دست دادن کاربران می باشد .

البته مزیت بزرگی که برای این مورد وجود دارد زمانی می باشد که شما قصد تبلیغات در گوگل بر روی دامنه خود را دارید . تبلیغات در گوگل برای دامنه های .ir به دلیل تحریم های بین المللی امکان پذیر نبوده و شما می بایست یک دامنه با پسوند بین المللی مانند .com یا هر مورد دیگری را بر روی دامنه اصلی وب سایت خود پارک نمایید و تبلیغات را بر روی آن انجام دهید .

پارک دامنه و ریدایرکت کردن دامنه

پارک نمودن دامنه یعنی در صورتی که شما آدرس دیگری را غیر از آدرس اصلی دامنه وب سایت خود وارد نمایید، همچنان محتوای وب سایت شما نمایش داده خواهد شد در عین حال آدرسی که در مرورگر خود وارد نموده اید تغییر نمی یابد.

در صورتی که دقت نمایید گاهی زمانی که آدرس وب سایتی را در مرورگر وارد می نمایید به وب سایت مورد نظر خود هدایت می شوید و محتوای مد نظر را نیز مشاهده می نمایید اما در مرورگر آدرس وارد شده توسط شما به آدرس دیگری تغییر داده می شود، این امر ریدایرکت نمودن یا هدایت نمودن دامنه به آدرس دیگر نام دارد که توضیحات لازم به شما داده خواهد شد.

در پارک نمودن دامنه ویژگی دیگری که مد نظر ما می باشد دسترسی همواره به وب سایت است. در صورتی که به هر دلیلی دامنه اصلی وب سایت شما از دسترس خارج شود، برای نمونه انقضای دامنه، عدم تمایل شما به تمدید دامنه، تمایل به تغییر نام دامنه اصلی وب سایت به صورت موقت ، تحریم های بین المللی و … در تمامی این موارد در صورتی که دامنه دومی را بر روی سرویس هاست وب سایت خود پارک نموده باشید می توانید به آسانی وب سایت را از طریق آدرس دوم در دسترس داشته باشید بدون اینکه حتی آدرس دامنه اول شما در دسترس باشد.

مثالی از پارک دامنه

برای نمونه فرض کنیم نام وب سایت شما websiteaval.com می باشد. در صورتی که شما آدرس websitedovom.com را بر روی این آدرس پارک نمایید ، در صورتی که آدرس websiteaval.com منقضی شود ، وب سایت همچنان از آدرس websitedovom.com برای شما و کاربران در دسترس خواهد بود.

قابلیت پارک نمودن دامنه یا دامنه جانشین یا همان Domain Aliases در زمان خرید سرویس هاست یکی از ویژگی هایی می باشد که می بایست به آن دقت نمایید چون در آینده می تواند به کار شما بیاید.

مراحل پارک دامنه

برای پارک نمودن یک دامنه یا تنظیم دامنه جانشین در سرویس هاست سی پنل وب سایت خود در ابتدا می بایست اقدام به تنظیم نیم سرور های هاست خود بر روی دامنه نمایید .

این نیم سرور ها در زمان خرید سرویس از طریق ایمیل برای شما ارسال شده است . پس از تنظیم این نیم سرور ها بر روی دامنه می بایست وارد سرویس هاست خود شوید.

تصویر  زیر را مشاهده نمایید :

پارک دامنه مرحله 1

پس از ورود به سرویس هاست بر روی گزینه Aliases کلیک نمایید . پس از انتخاب این گزینه قسمتی را مانند تصویر  زیر مشاهده می نمایید که به شما امکان اضافه نمودن و مدیریت دامنه های جانشین را می دهد. برای نمونه در صورتی که در گذشته دامنه ای را به عنوان دامنه جانشین اضافه نموده اید و در حال حاضر قصد دارید آن را حذف کنید و برای شما سوال می باشد چطور باید دامنه جانشین را از هاست حذف کنم ؟ به سادگی از همین قسمت می توانید. تصویر زیر را مشاهده نمایید :

پارک دامنه مرحله 2

همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید در ورود شما به این قسمت در ابتدای صفحه گزینه Create a New Aliases را مشاهده می نمایید .

در کادر موجود کافیست نام دامنه خود را به صورت همراه با پسوند و بدون نیاز به www وارد نمایید . برای نمونه در صورتی که در اینجا ما قصد اضافه نمودن دامنه websitedovom.com را به عنوان دامنه جانشین داشته باشیم نام دامنه را به صورت websitedovom.com در کادر وارد نموده و بر روی گزینه آبی رنگ Add Domain کلیک می نماییم.

دقت کنید بالاتر ذکر گردید می بایست نیم سرور ها را بر روی دامنه تنظیم نمایید. در صورتی که نیم سرور های هاست را بر روی دامنه از قبل تنظیم ننمایید در زمان اضافه نمودن دامنه و کلیک بر روی گزینه Add Domain خطایی را مشاهده خواهید نمود که بدین معنی می باشد که دامنه ای که قصد پارک نمودن یا اضافه نمودن آن به عنوان دامنه جانشین بر روی هاست را دارید ، به این سرور متصل نمی باشد .

در قسمت وسط صفحه شما می توانید قسمتی را با عنوان Remove Aliases مشاهده نمایید . در این قسمت شما می توانید دامنه هایی را که به عنوان دامنه جانشین به سرور اضافه نموده اید را مورد بررسی قرار دهید . در صورتی که تمایل داشته باشید شما می توانید این دامنه ها را حذف نمایید.

برای حذف دامنه ای که از قبل بر روی هاست پارک شده است کافیست در قسمت Remove Aliases دامنه مورد نظر را بیابید و در روبروی دامنه مورد نظر بر روی گزینه Remove که به رنگ آبی مشخص شده است کلیک نمایید . پس از کلیک نمودن مجدد از شما این سوال پرسیده می شود که آیا اطمینان دارید قصد حذف دامنه را دارید یا خیر که با انتخاب آن، دامنه را حذف خواهید نمود.

در صورتی که قصد ریدایرکت دامنه خود را داشته باشید یعنی دامنه به هاست اضافه شده باشد و با وارد نمودن نام دامنه محتوای وب سایت نمایش داده شود و آدرسی که کاربر در مرورگر وارد می نماید نیز تغییر یابد کافیست بر روی گزینه Manage Redirection  کلیک نمایید. با انتخاب این گزینه به صفحه دیگری به شکل تصویر زیر هدایت می شوید:

ریدایرکت کردن دامنه

 

در این قسمت از شما درخواست می شود درصورتی که قصد دارید دامنه پارک شده توسط شما به دامنه خاصی ریدایرکت شود نام دامنه وب سایت مقصد را دارد نمایید. برای نمونه دامنه پارک شده ما websitedovom.com می باشد و ما قصد داریم آن را بر روی دامنه websiteaval.com ریدایرکت کنیم کافیست در کادر مورد نظر نام websiteaval.com را وارد نمایید.

ریدایرکت نمودن دارای ریز جزئیات و موارد تخصصی دیگری نیز می باشد در عین حال در این مقاله جهت آشنایی شما با آن ذکر شده است . در آینده به صورت کامل در آموزشی اختصاصی به آن خواهیم پرداخت.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد