blog image

subdomain چیست؟

حتما در جستجو های روزمره خود در سطح وب، وب سایت هایی را دیده اید که دارای آدرس هایی بوده که در میان آن نقطه وجود دارد T برای نمونه blog.arsamhost.com یا برای شما هم پیش آمده است که در زمان خرید یک سرویس هاست و مشاهده ویژگی های آن تعداد ساب دامنه ذکر شده است و این کلمه به چشم شما اشنا می باشد. اما ساب دامنه چیست؟ چه ویژگی هایی دارید؟ استفاده از ساب دامنه چه مزایایی برای ما به همراه دارد؟ در ادامه به بررسی این موارد به صورت کامل می پردازیم.

در ابتدا جهت بررسی ساب دامنه می بایست تعریف دامنه را بررسی نماییم:

دامنه چیست؟

مفهوم دامنه آدرسی می باشد که شما یا کاربر جهت مراجعه به یک وب سایت در مرورگر خود وارد نموده و در صورت عدم وجود مشکل می توانید وب سایت را مشاهده نمایید.

بدون مفهوم دامنه عملا آدرس دهی و دسترسی به سرویس های مختلف در سطح وب امکان پذیر نمی باشد و هر وب سایتی که به آن مراجعه می نمایید در حقیقت دارای آدرسی یا نام دامنه ای می باشد که هویت و نام آن وب سایت می باشد.

برای درک مفاهیم بیشتر در رابطه با دامنه، این مطلب را مطالعه فرمایید.

ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه یا همان زیردامنه یک آدرس فرعی از دامنه اصلی شما می باشد. ساب دامنه و وب سایتی که بر روی آن قرار دارد را می توانید زیرشاخه ای از وب سایت اصلی در نظر بگیرید که می توانید محتوای مورد نظر را بر روی آن قرار دهید. برای نمونه فرض کنید وب سایت ما به آدرس websiteaval.com باشد . آدرس هایی مانند web.websiteaval.com , ۱.wesbiteaval.com و .. همگی ساب دامنه های دامنه اصلی می باشند. در صورتی که دقت نمایید در ساب دامنه ، بین نام ساب دامنه و دامنه اصلی یک نقطه وجود داشته که نشانگر ساب دامنه بودن آدرس می باشد . برای نمونه در مثال ما صفحات web و  ۱ ساب دامنه های وب سایت websiteaval.com می باشند.

هدف از ایجاد ساب دامنه برای هر وب سایت متفاوت می باشد. برای نمونه فرض کنید شما دارای وب سایت مربوط به یک شرکت یا مجموعه ای خاص می باشید که دارای محصولاتی جهت فروش می باشد ، طبیعتا قرار دادن محصولات فروش در صفحه اصلی وب سایتی که هدف آن معرفی مجموعه شما می باشد خوشایند نیست اما برای نمونه شما می توانید ساب دامنه هایی با آدرس هایی مانند shop یا foroshgah برای این منظور ایجاد نمایید . در این مثال در صورتی که فرض کنیم نام دامنه و وب سایت اصلی شما sazmanema.com باشد ، ساب دامنه های مثال به شرح زیر خواهند بود :

Shop.sazmanema.com

Foroshgah.sazmanema.com

بنابراین شما می توانید محتوایی متفاوت با محتوای اصلی وب سایت خود را در قالب یک آدرس دامنه اصلی ساماندهی نمایید .

دقت نمایید استفاده از ساب دامنه برای شما هزینه ای ندارد و تعداد ساب دامنه ای که می توانید ایجاد نمایید هم برابر با میزانی می باشد که در زمان خرید سرویس هاست در قسمت ویژگی های هاست برای شما ذکر شده است .

کاربرد و مزیت استفاده از ساب دامنه چیست؟

کاربرد اصلی ساب دامنه بارگذاری محتوای متفاوت در یک آدرس دامنه است و شما می توانید از این محتوای متفاوت متناسب با وب سایت خود استفاده نمایید .

برای نمونه در صورتی که در مثال بالا ما قصد راه اندازی بخش آموزش یا پشتیبانی برای وب سایت اصلی sazmanema.com داشته باشیم طبیعتا ایجاد وب سایت مجزا در هاست دیگر یا اضافه نمودن یک وب سایت به صورت ادان دامین راه حل نمی باشد .

در صورتی که در رابطه با اضافه نمودن دامنه به صورت ادان دامین نیاز به اطلاعات بیشتر دارید این مقاله  را مطالعه فرمایید.

مزیت دیگر استفاده از ساب دامنه در راستای اهداف مربوط به سئو می باشد بدین صورت که ساب دامنه ها از دید موتور جستجوی گوگل بخش هایی مجزا از وب سایت اصلی شما می باشند بنابراین شما در برنامه ریزی ها و استراتژی های خود برای سئو می توانید اقدام به استفاده از این قسمت نمایید البته دقت نمایید این تاثیر به صورت غیر مستقیم می باشد اما در عین حال می توانید با راهکاری بهره وری مثبت از این ویژگی داشته باشید. در صورت تمایل جهت مشاوره در رابطه با چگونگی استفاده از ساب دامنه در سئوی سایت و تاثیر ساب دامنه در سئو با ما در تماس باشید.

شیوه ساخت ساب دامنه در سرویس هاست سی پنل

برای اضافه نمودن ساب دامنه در سرویس هاست سی پنل در ابتدا وارد سرویس هاست خود شوید.

در صورتی که مشکلی در ورود به سرویس هاست داشته یا دسترسی های ورود به سرویس هاست مانند لینک ورود یا یوزرنیم و پسورد خود را در اختیار ندارید یا از دست داده اید با واحد پشتیبانی فنی از طریق ارسال درخواست پشتیبانی در ارتباط باشید.

پس از ورود به صفحه سرویس هاست سی پنل تصویر  زیر را مشاهده می نمایید:

ایجاد ساب دامنه مرحله اول

 

گزینه subdomains را مانند تصویر یافته و بر روی آن کلیک نمایید تا به صفحه بعد به شکل زیر که صفحه مدیریت ساب دامنه های شما می باشد هدایت شوید.

تصویر زیر صفحه subdomains در سرویس هاست شما می باشد که برای بررسی بیشتر مفاهیم دو ساب دامنه از قبل اضافه شده است.

ایجاد ساب دامنه مرحله دوم

همانطور که مشاهده می نمایید این صفحه دارای دو قسمت اصلی می باشد:

Create a Subdomain

Modify a Subdomain

قسمت Create a Subdomain جهت ایجاد یک ساب دامنه جدید می باشد. در حال حاضر ما قصد ایجاد یک ساب دامنه در سرویس هاست سی پنل را داریم بنابراین قسمت دوم را که مدیریت ساب دامنه ها می باشد پس از این قسمت در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

در قسمت Create a Subdomain شما سه کادر را با نام های زیر مشاهده می نمایید:

  • Subdomain
  • Domain
  • Document Root

در کادر مربوط به subdomain می بایست نام ساب دامنه خود را وارد نمایید . برای نمونه در صورتی که ما قصد داشته باشیم ساب دامنه shop.sazmanema.com را ایجاد نمایید در قسمت subdomain عبارت shop را وارد می نماییم.

کادر دوم نشان دهنده دامنه ای می باشد که قصد دارید ساب دامنه یا زیر دامنه را برای آن ایجاد نمایید. برای نمونه در صورتی که شما در هاست خود دارای ادان دامین می باشید در این قسمت در صورتی که قصد ایجاد ساب دامنه برای ادان دامین را داشته باشید می توانید اقدام به انتخاب ادان دامین از این قسمت فرمایید.

در صورتی که در رابطه با ادان دامین نیاز به اطلاعات بیشتر دارید مقاله ادان دامین چیست؟ را مطالعه نمایید.

کادر سوم Document Root مربوط به وارد نمودن آدرس فولدری می باشد که قصد دارید اطلاعات مربوط به ساب دامنه شما در آن قرار گیرد می باشد. برای نمونه فرض کنید شما قصد دارید ساب دامنه شما در فولدری در سرویس هاست شما با نام دلخواه شما باشد، کافیست در ابتدا این فولدر را در سرویس هاست خود ایجاد نمایید سپس اقدام به قرار دادن آدرس آن در این قسمت نمایید.

پس از تکمیل این اطلاعات با انتخاب گزینه Create ساب دامنه شما ساخته می شود.

پس از ایجاد ساب دامنه شما می توانید در فولدری که برای آن ایجاد نموده اید (در صورتی که فولدری ایجاد ننمایید پس از وارد نمودن نام دلخواه شما در قسمت یک که نام ساب دامنه شما می باشد سیستم برای شما در صورت عدم تغییر و انتخاب گزینه create یک فولدر برای ساب دامنه ایجاد می نماید) اقدام به بارگذاری اطلاعات آن ساب دامنه نمایید.

قسمت دوم که در صفحه قسمت Subdomains در سرویس هاست مشاهده می نمایید  Modify a Subdomain می باشد.

در این قسمت لیستی قرار دارد که شما می توانید نام و ویژگی ساب دامنه های خود را در آن مشاهده نمایید.

در قسمت Subdomains ▾ در این قسمت نام ساب دامنه های شما وجود دارد.

در روبروی نام هر ساب دامنه که در زیر گزینه Subdomains ▾ قرار دارد گزینه Document Root وجود دارد . با استفاده از این گزینه شما می توانید مشاهده نمایید هر ساب دامنه در سرویس هاست شما از چه فولدری استفاده نموده و اطلاعات آن در چه فولدری در سرویس هاست شما ذخیره می شود.

مهمترین گزینه در این قسمت برای مدیریت ساب دامنه ها گزینه Actions می باشد که در زیر این گزینه شما قابلیت حذف یا ریدایرکت ساب دامنه مورد نظر را دارید ! بله ساب دامنه نیز قابلیت ریدایرکت شدن دارد.

جهت حذف ساب دامنه مورد نظر خود کافیست در این قسمت در روبروی نام ساب دامنه بر روی عبارت Remove کلیک نمایید  تا ساب دامنه مورد نظر حذف شود.

در صورتی که ساب دامنه مورد نظر خود را ساخته اید اما به هر دلیلی تمایل دارید این ساب دامنه به یک وب سایت دیگر یا یک ساب دامنه دیگر ریدایرکت شود ، شما می توانید اقدام به استفاده از گزینه manage Redirection نمایید . با انتخاب گزینه manage redirection در روبروی ساب دامنه مورد نظر شما، به صفحه تصویر  زیر هدایت خواهید شد که کافیست تنها آدرس دامنه ای که قصد دارید ساب دامنه را به آن ریدایرکت نمایید را وارد نمایید.

ایجاد ساب دامنه مرحله سوم

برای نمونه در صورتی که ما قصد داشته باشیم ساب دامنه shop.sazmanema.com را به آدرس وب سایت دیگری مانند shop2.sazmanema.com ریدایرکت نماییم شما می می بایست در تصویر زیر در قسمت Redirection آدرس وب سایت برای نمونه http://shop2.sazmanema.com را وارد نمایید.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد