blog image

سرور مجازی چیست؟

حتما بارها نام سرور مجازی را شنیده اید یا به شما توصیه شده که دیگر وقتش است سرور مجازی تهیه کنید.

اما سرور مجازی چیست ؟ چرا باید سرور مجازی تهیه نمود؟ آیا ضرورتی برای وب سایت دارد ؟

به صورت خیلی خیلی ساده مساله را در نظر میگیریم ( این یک تعریف کلی می باشد و دارای استثنائاتی هم می باشد اما برای تفهیم موضوع به این صورت بیان می شود ) فرض کنید در یک برج قرار داریم. اگر کل این برج را به صورت یک سرور اختصاصی فیزیکی در نظر بگیریم ، هر واحد آپارتمان را می توانید به صورت یک سرور مجازی در نظر بگیریم و هر اتاق در هر آپارتمان را هاست های اشتراکی موجود در آن سرور مجازی.

تصور سرویس ها بدین صورت به شما یک دید کلی از فضای هاست و سرور ها خواهد داد. به صورت کلی هاست اشتراکی ضعیف تر از سرور های مجازی می باشند ( مگر اینکه شما سرور مجازی ضعیف تر از هاست خود تهیه کنید ) و چند تفاوت اصلی بین این دو وجود دارد :

تفاوت هاست اشتراکی و سرور مجازی

  • در سرور های مجازی به صورت معمول شما دارای منابع بیشتری مانند رم ، سی پی یو و فضا نسبت به هاست های اشتراکی می باشید.
  • در سرور های مجازی محدودیت های مربوط به سرویس های هاست می تواند وجود نداشته باشد ، شما محدودیت های مد نظر خود را با توجه به محدودیت ها و ویژگی های سرور مجازی خود تنظیم خواهید نمود.
  • در هاست های اشتراکی تنظیماتی مانند وب سرور ، سیستم عامل و … برای شما انجام شده است اما در سرور مجازی این امر برای شما می بایست انجام گیرد ( توسط خود شما یا شخصی که مسئولیت این امر را دارا می باشد یا ما هم این کار را برای شما انجام خواهیم داد )

دقت کنید درست است در هاست های اشتراکی نسبت به سرور های مجازی شما برخی محدودیت ها را دارا می باشید و در صورتی که بازدید های وب سایت شما بالا باشد یا شما دارای وب سایتی باشید که اسکریپت های شما دارای مصرف بالایی باشند ( هر اسکریپت یا قطعه کدی که در وب سایت شما اجرا می شود می تواند میزان منابع مشخصی را درگیر و مصرف کند، در صورتی که این میزان منابع مصرفی بیش از حد مجاز باشد یا زمان استفاده از این منابع زیاد باشد می توان گفت اسکریپت های شما پرمصرف هستند )شما نیاز به یک سرور مجازی مطمئن خواهید داشت تا بتوانید اطلاعات خود را بر روی آن بارگذاری کنید.

انتخاب بین سرور مجازی ایران و یا خارج دقیقا مانند انتخاب بین سرویس هاست ایران و خارج  می باشد بنابراین کافیست یک بار مقاله مورد نظر را مطالعه نمایید.

چه زمانی نیاز به سرور مجازی داریم؟

نکته بسیار بسیار مهم اینکه بله ، شاید شما در مقطعی نیاز به سرور مجازی داشته باشید اما دقت کنید قبل از تهیه سرور مجازی در صورتی که با مسائلی مانند نگهداری و کانفیگ سرور آشنایی ندارید نیاز به شخصی دارید که این امر را برای شما انجام دهد در غیر این صورت مشکلات بیشتری را متحمل خواهید شد زیرا تهیه و کانفیگ اولیه سرور به تنهایی کافی نمی باشد و می بایست شخصی به صورت مداوم وب سایت شما را مورد بررسی و آنالیز قرار دهد و در صورت وجود مشکل به شما اطلاع دهد و آن را رفع نماید.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد