blog image

آموزش بکاپ گرفتن در cpanel

سایت شما هر سایتی که باشد نیاز به بکاپ دارد در دنیای وب عوامل متعددی هستند که ممکن است باعث از بین رفتن سایت شما و به وجود آمدن مشکلات در سایت شوند، اگر شما بکاپ سایت خود را نداشته باشید هر زحمتی که تا الان برای سایت خود گذاشته اید، چه از نظر مالی، چه از نظر زمان از بین می رود و این موضوع برای سایت هایی که به صورت جدی فعالیت می کنند حیاتی و ضروری است. تا در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل در سایت بتوانند از فایل بکاپ استفاده کنند.

انواع بکاپ

ما دو نوع بکاپ داریم یکی full backup  و دیگری partial است که هر یک را مختصرا توضیح می دهیم.

فول بکاپ چیست؟

فول بکاپ همان طور که از نام آن مشخص است از همه سایت شما به صورت کامل بکاپ می گیرد.

Partial backup

اما اگر بخواهید از یک بخش مشخص سایت خود بکاپ تهیه کنید باید از این نوع بکاپ استفاده کنید. منظور از بخش مشخص شامل یکی از سه موارد زیر است.

  • Home Directory: با زدن این گزینه از تمام پوشه و فایل‌های موجود در “File Manager” هاست شما بکاپ گرفته می‌شود.
  • MySQL Databases: با انتخاب این گزینه به صفحه‌ای می‌روید که اسم دیتابیس‌های هاست شما درون آن وجود دارد. با کلیک بر روی هر کدام از آن‌ها از دیتابیس بکاپ گرفته می‌شود.
  • Email Forwarder & Filters: این گزینه از تمام ایمیل‌های هاست شما و فیلترهایی که برای آن‌ها قرار دادید، بکاپ می‌گیرد.

نحوه بکاپ گرفتن در سی پنل

بعد از اینکه وارد هاست خود می شوید. از سریرگ files روی گزینه backup یا backup wizard کلیک می کنید توانید چندانی میان این دو گزینه وجود ندارد بکاپ ویزارد مراحل را قدم به قدم جلو می رود و بکاپ معمولی به صورت کلی این کار  را انجام می دهد.

بعد از کلیک روی گزینه بکاپ یا بکاپ ویزارد با تصویر زیر مواجه می شوید که در سمت چپ شما فول بکاپ و در سمت راست شما partial  بکاپ قرار دارد.

با کلیک روی گزینه فول بکاپ تصویری مشابه تصویر زیر برای شما باز می شود.

بکاپ گرفتن در cpanel

 

Backup destenition در این بخش شما باید مقصد جایی که بکاپ گرفته می شود را مشخص کنید با زدن فلش کنار آن یک کشو چهار گزینه ای برای شما باز می شود. که بهتر است روی گزینه home directory قرار دهید در فیلد بعدی باید ایمیل خود را وارد کنید. تا بعد از انجام بکاپ گیری به شما ایمیل شود که بکاپ گیری با موفقیت انجام شد در صورتی که تمایلی به دریافت ایمیل ندارید می توانید تیک عدم دریافت ایمیل را بزنید. سپس در آخر روی دکمه generate backup کلیک می کنید.

بعد از اینکه روی کلیک کردید در همین صفحه صفحه زیر متن backups Avaliable For Download یک عدد لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود مشابه تصویر زیر.

بکاپ گرفتن در سی پنل

هنگامی که روی لینک کلیک کنید یک عدد فایل فشرده با پسوند gz. برای شما دانلود می شود این فایل، فایل بکاپ شما است که می توانید آن را در فلش، سیستم یا هر جای دیگری ذخیره کنید. توجه کنید که محل ذخیره سازی شما باید ایمن باشد در صورت نیاز بتوانید از فایل بکاپ خود استفاده کنید.

در partial  هم همینطور است روی هر گزینه ای که مد نظرتان است کلیک می کنید و یک فایل با همان پسوند .gz برای شما دانلود می شود.

 

فایل بکاپ corrupt چیست؟

 

فایل corrupt به معنی فایل بکاپ آسیب دیده است. در برخی مواقع می توان فایل corrupt را اصلاح کرد اما در برخی مواقع همچین امکانی وجود ندارد و شما باید از فایل های قبلی استفاده کنید. چگونه متوجه بشویم فایل بکاپ آسیب دیده است؟

از مواردی که می توانید متوجه شوید فایل شما آسیب دیده است می توان به مواردی مانند فایل ناگهان غیر قابل اجرا می شود و هنگام باز کردن فایل پیغام خطا نمایش داده می شود، اشاره کرد.

از دلایل آسیب دیدن فایل بکاپ می توان موارد زیر را اشاره کرد:

باگ‌های نرم افزاری

کرش کردن کامپیوتر

بدسکتورهای موجود در هارد درایو.

بکاپ دستی و بکاپ سیستمی چیست؟

هنگامی که شما قصد دارید از فایل بکاپ خود در همان کنترل پنل استفاده کنید انتقال restore  بکاپ به صورت سیستمی انجام می شود. مثلا از یک هاست سی پنل بکاپ گرفته اید و قصد دارید از آن در هاست cpanel  استفاده کنید. فرقی نمی کند که هاست شما متعلق به یک شرکت باشد یا نه همین که هر دو هاست دارای کنترل پنل یکسان هستند به صورت سیستمی قابل انجام است.

در صورتی که بخواهید از هاست cpanel  به دایرکت ادمین یا برعکس این انتقال فایل بکاپ را انجام دهید باید این کار را به شکل دستی انجام دهید. منظور از بکاپ دستی و سیستمی این است که هنگامی که شما از یک کنترل پنل استفاده می کنید همه چیز به صورت یکسان تعریف شده است و هنگام انتقال کاملا مشخص است که چه فایلی به کجا باید برود اما هنگامی که شما می خواهید از یک کنترل پنل به یک کنترل پنل دیگر فایل بکاپ را انتقال دهید لازم باشد به صورت دستی بگویید این فایل باید در این قسمت قرار بگیرد.

بکاپ گرفتن از سایت وظیفه چه کسی است؟

حال برای بسیاری از کارمندان یا کارفرمایان سوال مطرح می شود که چه کسی وظیفه بکاپ گرفتن را بر عهده دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم نمی توان یک نفر مشخص را تعیین کرد و باید با توجه به وضعیت سیستمی یک مجموعه یا توافقات بین کارفرما و مجریان پروژه صورت بگیرد. اما به صورت کلی مدیر سایت، طراح سایت، پشتیبان سایت معمولا وظیفه بکاپ گیری را بر عهده دارند. نکته قابل توجه این است که بسیاری از شرکت های هاستینگ از هاست شما بکاپ تهیه می کنند و تحت شرایط ذکر شده در قوانین خود فایل بکاپ را در اختیارتان قرار می دهد. اما شما با این فرض پیش بروید که تهیه فایل بکاپ بر عهده دارنده سایت است تا اگر نیاز شد بدون نگرانی بتوانید از فایل بکاپ خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد