blog image

دامنه چیست؟

دامنه برای یک سایت مانند نام یک فرد در شناسنامه است که از دو قسمت نام و نام خانوادگی تشکیل شده است، پس به نام شناسنامه ای سایت، دامنه می گویند که هویت یک کسب و کار را مشخص می کند و از دو قسمت اسم و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه ای که شما برای وب سایت خود انتخاب می کنید، افراد مختلف می توانند از طریق آن نام وب سایت شما را جست و جو کنند، پسوندهای زیادی برای ثبت دامنه وجود دارد که می توانید از آن ها برای انتخاب نام دامنه وب سایت خود استفاده کنید. برای مثال به دامنه های زیر توجه کنید.

دامنه Arsamhost.com ، اسم سایت arsamhost  و پسوند آن com. است. 

دامنه Arsamhost.ir ، اسم سایت arsamhost و پسوند آن ir. است.

ترکیب اسم و پسوند در کنار یک دیگر باعث یونیک بودن نام دامنه می شود.

شما می توانید دامنه و هاست خود را از سایت arsamhost.com تهیه کنید اگر برای اولین بار قصد از سایت آرسام هاست را دارید می توانید یک دامنه ir. از ما هدیه بگیرید.

انواع پسوندهای دامنه

پسوندهای زیادی در دنیا وجود دارد که می توانید آن ها را ثبت و استفاده کنید اما در ثبت برخی پسوندها قوانینی وجود دارد که ممکن است برای ثبت دامنه با آن پسوند دچار محدودیت شوید یا مجبور باشید مراحل طولانی را برای ثبت طی کنید. برای مثال یکی از این پسوندها gov است. پسوند gov که از کلمه government گرفته می شود تنها در اختیار دولت و ارگان های دولتی است که افراد عادی اجازه خرید و ثبت آن ها را ندارند.

دامنه های کشوری

هر کشوری یک پسوند مخصوص به خود دارد که به آن ها دامنه کشوری می گویند و افراد دیگر کشورها اجازه ثبت دامنه با آن پسوند را ندارند، دامنه های ایرانی دارای پسوند ir. هستند که ثبت آن ها از طریق وب سایتی به نام www.nic.ir (که آن را با نام ایرنیک می شناسند) انجام می شود. شما از هر وب سایتی که بخواهید دامنه ایرانی خریداری کنید باید دارای شناسه ایرنیک باشید در واقع سایت ایرنیک هویت شما را تایید می کند که یک فرد ایرانی هستید و می توانید دامنه ir را به نام خود ثبت کند.

نحوه دریافت شناسه ایرنیک

برای دریافت شناسه باید یک حساب کاربری در سایت www.nic.ir ایجاد کنید، وارد سایت ایرنیک می شوید و به بخش “ساختن شناسه کاربری” می روید. اگر این منو را در سایت ایرنیک پیدا نکردید می توانید عبارت “ساخت شناسه کاربری در ایرنیک” را در گوگل جست و جو کنید تا مستقیما به صفحه مورد نظر بروید. طبق آنچه در تصویر زیر مشاهده می کنید روی دکمه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید. بعد از انجام مراحل ثبت نام یک شناسه ایرنیک دریافت می کنید که هنگام خرید دامنه های ایرانی باید آن را داشته باشید. با داشتن شناسه ایرنیک می توانید فرایند خرید و ثبت دامنه را هم از طریق سایت ایرنیک و هم از طریق سایت های ارائه دهنده خدمات دامنه انجام دهید.

تفاوت خرید دامنه از سایت ایرنیک با سایر سایت ها چیست؟

تفاوت سایت ایرنیک با سایر سایت ها در این است که سایت ایرنیک برای خرید یک ساله دامنه مبلغ بیشتری نسبت به سایر سایت ها دریافت می کند، زیرا Reseller یا همان نمایندگان فروشی دارد که دامنه را با قیمت پایین تری به آن ها می دهد، پس بهتر است بعد از دریافت شناسه ایرنیک، برای خرید، از سایت های دیگر استفاده کنید.

ثبت دامنه های خارجی

سایر پسوند ها را در زیر دسته دامنه های بین المللی قرار می دهیم از معروف ترین پسوندهای بین المللی می توان به com, net, org اشاره کرد. برای خرید دامنه با پسوند بین المللی نیاز به طی کردن مراحل خاصی مانند دریافت شناسه از ایرنیک ندارید، کافی است نام دامنه مورد نظر خود را در آرسام هاست جست و جو کنید و در صورت آزاد بودن آن را خریداری کنید. 

چرا پسوندهای مختلف دامنه را خریداری کنیم؟

توجه داشته باشید که با یک نام و دو پسوند متفاوت افراد می توانند سایت با حوزه کاری یکسان یا متفاوت انجام دهند، پس بهتر است دامنه ای را که خریداری می کنید سایر پسوند های مهم آن را نیز بخرید تا رقیبان شما نتوانند با نام سایت شما شروع به فعالیت کنند. معمولا سایت های تازه کار در یک حوزه این کار را می کنند از نام رقیبان خود که قدیمی تر هستند استفاده می کنند اقدام به خرید دامنه با اسم سایت رقیب و با یک پسوند دیگر می کنند. برای مثال اگر نام دامنه ما arsamhost است و ما قصد فعالیت روی آن با پسوند .com را داریم بهتر است سایر پسوندهای مهم دامنه خود را نیز بخریم.

مدت زمان اعتبار دامنه

مدت زمان اعتبار دامنه ها حداقل ۱ سال و حداکثر ۱۰ سال است. اگر قصد دارید دامنه خود را نگه دارید باید قبل از سررسید تاریخ انقضا، اعتبار دامنه خود را تمدید کنید اگر برای مدت زمان بیش از یک دامنه خود را تمدید کند می توانید تخفیف نیز دریافت کنید.

دامنه هایی که آزاد نیستند را چگونه خریداری کنیم؟

شما به هیچ عنوان قابلیت ثبت دامنه ای که قبلا خریداری شده است را ندارید، اگر شما تمایل به خرید دامنه هایی که آزاد نیستند را دارید می توانید آن ها را در لیست رزرو قرار دهید تا در صورت آزاد شدن به شما اطلاع رسانی شود. ممکن است افراد دامنه هایی را که با نام خود ثبت کرده اند با قیمت هایی بسیار بالاتر از قیمت یک دامنه معمولی به فروش برسانند.

سخن آخر

در این بخش تمام نکات و مراحل مربوط به خرید و ثبت دامنه به شما آموزش داده شد که می توانید با مطالعه و تماشا فیلم آموزشی که در ابتدا این جلسه قرار داده شده است تمام مراحل را به راحتی طی کنید و خرید و ثبت دامنه خود را انجام دهید، در جلسه بعدی به خرید هاست و نحوه اتصال آن به دامنه می پردازیم.

 

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد