blog image

دسته بندی محصولات در ووکامرس

در این جلسه از آموزش رایگان وردپرس به ایجاد و مدیریت دسته بندی محصولات می پردازیم. دسته بندی محصولات در یک سایت فروشگاهی بسیار حائز اهمیت است. شما یک فروشگاه فیزیکی را در نظر بگیرید که لباس کودکانه می فروشد طبیعی است که لباس های دخترانه در یک بخش به صورت مجزا، لباس های پسرانه در بخش دیگر به صورت مجزا، رگال هایی وجود دارد که سایز بندی های یک محصول به ترتیب چیده شده است و … حال شما فروشگاهی را فرض کنید که بدون هیچ نظم و ترتیبی تمام محصولات را به ترتیب پشت سر هم چیده است وقتی به عنوان یک خریدار وارد فروشگاه شوید طبیعی است که نتوانید به راحتی محصول مورد نظر خود را بیابید و بعد از ساعات ها گشتن با دو حالت رو به رو می شوید:

یا نتوانسته اید محصول مورد نظر را پیدا کرده و بدون خرید از فروشگاه خارج می شوید.

یا محصول و خود را با سختی پیدا کرده اید و خرید خود را انجام داده اید اما خرید رضایت بخشی نبوده است. 

فروشگاه اینترنتی هم دقیقا همانند یک فروشگاه فیزیکی است پس اگر بخواهیم به صورت کلی اهمیت دسته بندی محصولات در فروشگاه آنلاین را بگوییم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرعت بخشیدن به فرایند خرید

دسترسی آسان و سریع به محصولات 

افزایش رضایت کاربر و تجربه کاربری بهتر

داشتن یک سایت فروشگاهی حرفه ای و قدرتمند

نحوه ایجاد دسته بندی در ووکامرس

افزونه ووکامرس یک فروشگاه ساز قدرتمند است که بر روی وردپرس نصب می شود و امکانات زیادی را در اختیار یک سایت فروشگاهی قرار می دهد بعد از نصب ووکامرس بدون نصب هیچ افزونه اضافی دیگر شما می توانید شروع بع ایجاد دسته بندی محصولات کنید برای این کار باید به پیشخوان وردپرس > محصولات > دسته بندی بروید. 

با کلیک روی گزینه دسته بندی صفحه ای مشابه با تصویر زیر به شما نمایش داده می شود که باید اطلاعات مربوط به دسته مورد نظر را وارد کنیم. 

 

دسته بندی محصولات در سایت

نام: در فیلد نام باید عنوانی که می خواهید برای دسته بندی مورد نظر نشان داده شود را وارد نمایید برای مثال کلاه نوزادی.

نامک: در این فیلد باید یک url مناسب برای دسته بندی خود انتخاب کنید مکه معمولا همان عنوان دسته بندی یا معادل انگلیسی آن برای url در نظر گرفته می شود.

مادر: در این بخش باید شما انتخاب کنید که دسته بندی که ایجاد کرده اید یک دسته مادر است یا دسته مادر آن دسته بندی دیگر است. منظور از دسته مادر همان دسته اصلی می باشد. برای درک بهتر به مثال زیر و همان فروشگاه لباس نوزادی بر می گردیم.

شما یک فروشگاه لباس نوزادی دارید با چند دسته مادر از جمله:

لباس نوزادی دخترانه

لباس نوزادی پسرانه

کفش نوزادی

اکسسوری نوزاد

سایر پوشاک نوزادی

حال برای هر دسته مادر می توانید چندین زیر دسته تعیین کنید هم چنین یک دسته مادر می تواند هیچ زیر دسته ای نداشته باشد. 

دسته مادر: سایر پوشاک نوزادی   زیر دسته ها: کلاه نوزادی، جوراب نوزادی، دستمال سر نوزادی 

دسته مادر: لباس نوزادی پسرانه: سرهمی پسرانه، شلوار پسرانه، آستین کوتاه پسرانه 

توضیح: در این بخش شما می توانید توضیح کوتاهی درباره دسته خود بنویسید که احساس می کنید این توضیح می تواند به کاربر کمک کند هم چنین اگر نیازی به توضیح نمی بینید می توانید این بخش را خالی بگذارید. این توضیح اگر نوشته شود معمولا در قسمت آرشیو به کاربر نمایش داده می شود. نوع نمایش این توضیح بستگی به قالبی که شما از آن استفاده می کنید دارد. 

نوع نمایش: در این بخش شما انتخاب می کنید که بعد از این که کاربر روی یک دسته کلیک کرد در صفحه آرشیو دسته بندی چه چیزی را به او نمایش دهد که با سه گزینه رو به رو هستید.

  • محصولات: اگر گزینه محصولات را انتخاب کنید با کلیک روی آن دسته تمام محصولات به کاربر نمایش داده می شود.
  • زیر دسته: اگر گزینه زیر دسته را انتخاب کنید در صفحه آرشیو زیر دسته ها به کاربر نمایش داده می شود اگر دسته ای زیر دسته نداشته باشد این گزینه عملا کارایی ندارد. 
  • هردو: با انتخاب گزینه هر دو در صفحه آرشیو هر دو گزینه یعنی هم زیر دسته ها و هم تمام محصولات آن دسته به کاربر نمایش داده می شود. 

تصویر بند انگشتی: شما از طریق تصویر بند انگشتی می توانید یک تصویر برای دسته های خود انتخاب کنید که معمولا در صفحه آرشیو یا جای دیگری باز هم متناسب با قالب انتخابی شما نمایش داده می شود. 

بعد از کامل کردن تمام فیلد ها روی گزینه افزودن دسته جدید کلیک می کنید تا دسته بندی شما ایجاد شود. 

نحوه اضافه کردن دسته بندی محصولات به منو وردپرس 

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که اگر دسته بندی محصولات در منو سایت قرار بگیرد کاربر تجربه کاربری بهتری را تجربه می کند. هدف از راه اندازی فروشگاه اینترنتی تبدیل کاربران سایت به خریداران سایت است پس هر چقدر دسترسی به محصولات برای کاربر راحت تر باشد امکان خرید بیشتر می شود و زمان خرید نیز به حداقل می رسد. در هر سایتی منو یک سایت بهترین جایگاهی است که در جلوی چشم کاربر قرار می گیرد در این بخش به نحوه اضافه کردن دسته بندی محصولات به منو می پردازیم. 

برای این کار بعد از ورود به پیشخوان باید به قسمت نمایش رفته  و فهرست ها را انتخاب کنید. 

حالا باید مطابق آنچه در تصویر زیر می بینید در سمت چپ بالای صفحه روی گزینه تنظیمات صفحه کلیک کنید.

اضافه کردن دسته بندی محصولات به منو

 بعد از کلیک روی این گزینه یک منو مشابه تصویر زیر برای شما نمایش داده می شود در میان گزینه های موجود شما باید دو گزینه product categories و woocommerce endpoint را انتخاب کنید تا بتوانید از دسته بندی در منو استفاده کنید. اگر از ووکامرس فارسی استفاده می کنید معادل فارسی این عبارت یعنی دسته بندی محصول و گام پایانی ووکامرس را می بینید که باید آن ها را انتخاب کنید. 

دسته بندی محصولات در منو وردپرس

حالا بعد از انجام این مراحل باکس دسته محصولات به فهرست ها اضافه می شود که می توانید تمام دسته ها یا هر دسته ای را که می خواهید به فهرست خود اضافه کنید. 

اضافه کردن دسته محصولات به منو

سخن آخر 

دسته بندی محصولات از اهمیت بالایی برخوردار هستند هم در مبحث جذب کاربر و خرید از سایت و هم از نظر سئو دسته بندی پس سعی کنید دسته بندی سایت خود را بر اساس نیاز مشتری و استراتژی صحیح سئو ایجاد کنید تا بتوانید محصولات خود را از طریق سایت به فروش برسانید و کسب درآمد کنید.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد