blog image

سئو محتوایی چیست؟

اگر بخواهیم در همین ابتدا به سوال شما کاربران پاسخ دهیم به اعمال تک تک فاکتورهای موثر بر محتوا، سئو محتوایی می گویند. نه تنها محتوا متنی بلکه تمام المان هایی که در یک محتوا وجود دارد. اگر در حوزه تولید محتوا و سئو فعالیت می کنید بارها با عباراتی مانند تولید محتوا سئو شده یا تولید محتوا بر اساس سئو مواجه شده اید. منظور از این عبارات دقیقا چیست؟ چگونه می توان یک محتوا سئو شده تولید کرد یا چگونه می توان یک محتوا را بر اساس فاکتورهای گوگل بررسی کردید؟ در این جلسه به آموزش سئو محتوا به صورت مفصل می پردازیم.

اهمیت محتوا در سئو 

سئو سایت یکی از کارهایی است که نیازمند وقت، هزینه و نیروی متخصص است که بخش زیادی از این وظایف را محتوا بر دوش می کشد، بعد از محتوا می توانید سراغ المان های دیگر سئو مانند سئو تکنیکال و لینک سازی بروید. هنگامی که محتوا شما از سایر محتواها بهتر باشد می توانید کاربران بیشتری را به سایت خود جذب کنید و ترافیک بیشتری دریافت کنید. اما چرا می گوییم محتوا نسبت به سایر المان های سئو اهمیت بیشتری دارد؟ برای مثال اگر شما محتوایی را به لینک ۱ بیاورید اما محتوا شما از نظر کاربر مفید نباشد. کاربر سایت شما را بسته و به لینک های بعدی مراجعه می کند همین موضوع باعث می شود شما مخاطبین خود را از دست دهید و گوگل تشخیص می دهد که نرخ پرش کاربر از محتوا شما زیاد است پس این محتوا به درد کاربر نمی خورد و جایگاه شما جایگاه خود در گوگل را از دست خواهید داد.

محتوا پادشاه گوگل

بارها و بارها این عبارت را دیده یا شنیده اید، که محتوا پادشاه گوگل است. اما آیا تا به حال توجه کرده اید که چرا همچین چیزی را می گویند؟ این جمله برای اولین بار توسط بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت مطرح شد ولی با وجود اینکه نزدیک به ۲۵ سال است از این جمله می گذارد هنوز بر سر زبان ها است، پس حتما واقعا چیزهای مهمی در این محتوا وجود دارد که هنوز که هنوز است به این اندازه حائز اهمیت می باشد. یکی از موارد مهمی که می تواند در محتوا شما تاثیر بگذارد ساده نویسی است شاید فکر کنید ساده نویسی اصلا هم خوب نیست اما کاربر  دلش می خواهد متن مورد نظر ساده و روان باشد و کمتر از کلمات کلمات قلنبه و سلنبه استفاده کنید، هنگامی که شروع به نوشتن یک محتوا می کنید فرض را بر این بذارید که قرار است این محتوا را یک بچه ۸ ۹ ساله بخواند پس سعی کنید ساده روان و با مثال های کاربردی توضیح دهید تا کاربر به راحتی موضوع را درک کند.

چک لیست ۱۰ تایی برای نوشتن محتوا سئو شده

چگونه می توان یک محتوا سئو شده نوشت؟  لازمه نوشتن محتوا سئو شده کارهای کوچکی است اگر آن ها را به صورت مرتب و منظم در محتوای خود پیاده کنید در انتها خواهید دید که محتوا شما یک سر و گردن از سایر محتواها بالاتر است به گام های زیر توجه کنید. 

تحقیق کلمه کلیدی 

در جلسه قبل درباره تحقیق کلمه کلیدی به صورت مفصل صحبت کردیم می توانید برای اطلاعات دقیق تر آن  را مطالعه کنید. هنگامی که شما قصد دارید شروع به تولید محتوا کنید باید کلمه کلیدی مورد نظر، هدف از جست و جوی کاربر و اینکه محتوا شما برای چه صفحه ای نوشته می شود مثلا مقاله، محتوا محصول، محتوا دسته بندی و … را مشخص کنید. مشخص کردن این سه موضوع باعث می شود شما محتوای خود را بر اساس نیاز کاربر بنویسید.

عنوان نویسی درست

در تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ۸۴ درصد از افراد هنگامی که با یک محتوای متنی رو به رو می شوند متن را به صورت کلمه به کلمه نمی خوانند و تیتر وار آن را دنبال می کنند تنها ۱۶ درصد از افراد هستند که یک متن را برای بار اول دقیق مطالعه می کنند. با توجه به این موضوع، اهمیت تیتر نویسی بیش از پیش افزایش می یابد برای اینکه بتوانید مخاطب را درگیر تیترهای خود کنید روش هایی وجود دارد که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنید.

انتخاب url برای محتوا

هر محتوایی که ایجاد می کنید و قصد دارید آن را در سایت خود منتشر کنید یک آدرس یا همان url دارد. لینک صفحات شما نباید تکراری باشد، تکراری بودن لینک ها به این منظور است که شما دو صفحه یک سان دارید که باعث کنوبالیزیشن و ایجاد زامبی پیج می شود. اگر از لینک فارسی استفاده می کنید بهتر است شامل کلمه کلیدی محتوا شما شود و اگر از url انگلیسی استفاده می کنید بهتر است ترجمه دقیق عنوان محتوا را بنویسید. به این شکل گوگل به راحتی موضوع محتوا سایت شما را تشخیص می دهد.

جذب مخاطب در پاراگراف اول

اگر مخاطب با خواندن پاراگراف اول جذب نشود به احتمال خیلی زیاد ادامه محتوا شما را نخواهد خواند. حالا چگونه می توان کاربر را در پاراگراف اول جذب کرد. اولین قدم انتخاب عنوان درست است قدم بعدی پاسخ دادن به سوال کاربر است. بسیاری از افراد فکر می کنند اگر به سوال کاربر در همان ابتدا پاسخ دهند کاربر اداممه محتوا را نمی خواند اما باید بگوییم سخت در اشتباهید کاربر به دنبال جواب سوال خود است اگر بتوانید خلاصه وار در پاراگراف اول جواب کاربر را بدهید او را تشویق می کنید برای اطلاعات بیشتر و جزئی تر سوال خود ادامه محتوا شما را بخواند. هم چنین پاراگراف اول شما بهتر است کلمه کلیدی را شامل شود.

محتوای جامع بنویسید

حال که توانستید کاربر را جذب کنید برای ادامه راه نیز باید دوباره همین کار را تکرار کنید یعنی چه؟ هنگامی که شما در پاراگراف اول به سوال اساسی و نیاز او پاسخ دادید در پاراگراف های بعدی به سوالاتی که ضمن سوال کاربر ممکن است مطرح شود یا نکاتی که مرتبط با نیاز کاربر و سرچ اولیه او است بپردازید سعی کنید یک محتوا کامل و جامع به کاربر ارائه دهید تا دیگر نیازی نباشد به سایت های دیگر رجوع کند. این موضوع باعث می شود کاربر مدت زمان بیشتری در سایت بماند که در اصطلاحات سویی به آن  Dwell time  می گویند که از فاکتورهای مهم برای گوگل است.

متن را در محتوا خود سرازیر نکنید

ممکن است بارها با این موضوع روبه رو شوید که یک محتوا را باز کنید و با یک متن بلند و بالا روبه رو شوید خب معلوم است که کاربر حوصله خواندن این متن را نخواهد داشت شما باید محتوا خود را بخش بندی کنید به کمک تیترها، با استفاده از لیست هایی که کنار آن اعداد و بولت استفاده شده است، جدول و عکس. تمام این موارد کمک می کند محتوا شما نظم داشته باشد و خواندن آن برای کاربر راحت تر باشد.

استفاده از المان های تصویری

بهتر است در محتوای خود علاوه بر متن از تصویر، ویدیو و صوت نیز استفاده کنید، اگرچه گوگل هنوز که هنوز است توانایی بیشتری نسبت به درک متن دارد اما هم چنان به وجود سایر المان ها مانند عکس و تصویر و صوت نیز اهمیت می دهد، هم چنین علاوه بر گوگل کاربر نیز به این موارد اهمیت می دهد. ممکن است خواندن یک متن طولانی کاربر را خسته کند اما هنگامی که از عکس و ویدیو در داخل محتوا استفاده کنید کاربر با اشتیاق بیشتری محتوا را دنبال می کند.

لینک سازی داخلی

در محتوای خود به سایر موضوعاتی که در سایت دارید اشاره کنید سعی کنید به موضوعات مرتبط با محتوای فعلی که فکر می کند می تواند برای کاربر اهمیت داشته باشد لینک دهید، لینک سازی داخلی می تواند سئو سایت شما را بهبود ببخشد. سعی نکنید لینک داخلی را به زور در محتوا خود بگنجانید هر جایی که حس می کنید یک لینک می تواند برای کاربر مفید باشد قرار دهید. 

لینک سازی خارجی

علاوه بر لینک های داخلی از لینک های خارجی نیز استفاده کنید شما می توانید به سایر کانال های خود در شبکه های اجتماعی لینک دهید . مثلا اگر صفحه در اینستاگرام یا یوتیوپ دارید و در آن ها مطالب مرتبط با این محتوا دارید لینک دهید تا کاربر از آن ها نیز استفاده کند و در آن شبکه ها شما را نیز دنبال کند. شما می توانید به صفحات رقبا خود نیز لینک دهید که برخی از افراد دوست ندارند این کار را کنند اما می توانید به صفحات انگلیسی و مرجع لینک دهید، لینک دادن از تمام صفحات به صفحات مرجع انگلیسی هیچ مشکلی در وب سایت شما به وجود نمی آورد.

جمع بندی در پاراگراف آخر

هنگامی که شما محتوایی را نوشتید در پاراگراف آخر به جمع بندی موضوع و آنچه کاربر با خواندن این محتوا به دست آورده است اشاره کنید تا یک بار دیگر برای کاربر یادآوری شود. هم چنین یکی از دلایل مهم بودن پاراگراف آخر این است که بسیاری از کاربران پاراگراف اول و آخر را به صورت کامل مطالعه می کنند اما پاراگراف های میانی را تنها تیتر وار می خوانند. هم چنین در پاراگراف آخر می توانند از کاربران بخواهید کاری برای شما انجام دهند. مثلا گذاشتن کامنت، اشتراک محتوا، خرید یا هر موضوع دیگری به این اقدام call to action می گویند شما می توانید دعوت به اقدام را در هرجایی با توجه هدف خود استفاده کنید اما یکی از جاهای پرکاربرد در انتهای محتوا است.

۴ راهکار برای نوشتن جذاب ترین عنوان ها

همانطور که در بالا اشاره کردیم تیترها و عناوین بخش مهمی از یک محتوا را شامل می شوند راهای زیادی برای نوشتن عناوین جذاب وجود دارد ما در اینجا به صورت خلاصه به چند تا از این نکات اشاره می کنیم تا بتوانید تیترهای بهتری بنویسید.

تکنیک اول: استفاده از WH Question 

در زبان انگلیسی ما تعدادی سوال داریم که تحت عنوان wh question مطرح می شود. و با عباراتی مانند What، Why، When، Where، Who، how to شروع می شوند ترجمه این کلمات به زبان فارسی می شود:

چه طور یا چگونه

چه کسی

چه زمانی 

چه چیزی

چرا

استفاده از این عبارت ها در یک عنوان از دو جهت اهمیت دارد. مورد اول اینکه مخاطب هنگام جست و جو به همین شکل سوال خود را می پرسد مثلا:

چگونه یک سایت طراحی کنیم؟

چرا برای طراحی سایت از وردپرس استفاده کنیم؟

موسس مایکروسافت چه کسی است؟

چه زمانی برای سفر به کویر برویم؟

مورد دوم اینکه کاربران با دیدن عبارات سوالی بیشتر جذب می شوند تا محتوا مرتبط با آن را بخوانند یا روی یک لینک کلیک کنند.

تکنیک دوم: استفاده از “نشانه ها”

در تحقیقات انجام شده بر روی چندین مقاله مشاهده شده است که اگر تیتر شما یک سوال باشد اگر بعد از مطرح کردن سوال علامت سوال را نیز بگذارید نرخ کلیک شما افزایش پیدا می کند.

 برای مثال در بین دو تیتری که در پایین نوشته شده است کاربران بیشتری روی مورد دوم کلیک می کنند.

“چگونه سایت طراحی کنیم”

“چگونه سایت طراحی کنیم؟”

استفاده از نشانه ها و نماد ها فقط برای مطرح کردن سوال نیست و شما می توانید در تیترهای مختلف از انواع نشانه ها استفاده کنید برای درک بهتر به مثال های زیر توجه کنید.

ساخت سایت با وردپرس + ویدیو 

سئو سایت تنها در یک ماه !

تاثیر “نام دامنه” بر سئو

تکنیک سوم : استفاده از اعداد

هنگامی که در یک رشته متن ۱ عدد وجود داشته باشد ناخودآگاه چشم  به آن واکنش نشان می دهد پس بهتر است در تیترهای خود در صورت ممکن از اعداد نیز استفاده کنیم به مثال زیر توجه کنید.

  • به جای نوشتن “آموزش وردپرس جلسه اول” می توانید از عبارت “آموزش وردپرس جلسه ۱” استفاده کنید.
  • ۵ تکنیک نوشتن عناوین جذاب
  • ۳ گام تولید محتوا ویدیویی

هنگامی که شما از اعداد در عنوان خود استفاده می کنید همین اعداد و بخش بندی را در محتوا نیز پیاده می کنید این موضوع باعث می شود ذهن مخاطب هنگام خواندن یک متن منظم تر شود و تمرکز بیشتری برای دریافت مطالب داشته باشد.

تکنیک چهارم: استفاده از عبارت با صفت عالی 

کلماتی که دارای صفت عالی (کلماتی که دارای ترین هستند) هستند به صورت ناخودآگاه کاربر را به سمت خود جذب می کنند مثلا:

بهترین کتاب در حوزه انضباط فردی

ارزان ترین میکروفون ها برای ضبط صدا

نمونه ای از عناوینی که از همه موارد گفته شده در آن ها استفاده شده است. لزومی ندارد که در یک عنوان از همه نکاتی که در بالا گفته شد استفاده کند اگر این امکان وجود دارد استفاده کنید بهتر است. در غیر این صورت از چند مورد هم استفاده کنید کافی است.

معرفی ۵ تا از بهترین دوره ها در حوزه “سئو تکنیکال” برای افراد مبتدی تا متخصص + کد تخفیف

تخصصی ترین آموزش وردپرس [ ۴۰ ساعت ویدیو رایگان ]

اشتباه خطرناک استفاده از عبارات زرد

چرا از عبارات زرد در محتوا خود استفاده نکنیم؟ بسیاری از افراد فکر می کنند اگر برای محتوای خود از عناوین یا تیتر های زرد استفاده کنند کاربر بیشتری جذب می کنند شاید این دیدگاه درست باشد شما در لحظه می توانید کاربر را جذب کنید اما به محض این که کاربر متوجه می شود تیتر شما یک تیتر دروغین است و واقعیتی ندارد نه تنها از صفحه خارج شود بلکه ممکن است هرگاه جایی برند شما را ببینید هیچ گاه به سمت برند شما نیاید. برای مثال با چند تا از این تیتر ها شما را آشنا می کنیم:

سئو رایگان برای سایت شما

پرخوری کنید ولی لاغر شوید

چگونه یک محتوا غنی تولید کنیم؟

برای تولید یک محتوا غنی باید یا چند نفر دست به کار شوند یا مدت زمان بیشتری را برای ک محتوا اختصاص دهید. یک نفر در یک روز نمی تواند یک محتوا کامل و غنی تولید کنید. منظور از محتوا غنی محتوایی است که کیورد ریسرچ خوبی روی آن انجام شده باشد، انواع محتوا از جمله متن، عکس، ویدیو و صوت برای آن تهیه شده باشد، از نظر فنی محتوا با اطلاعات درست به کاربر ارائه شود. تمام این فرایند در یک مجموعه با همکاری یک تیم صورت می گیرد نه یک نفر برای مثال فرض کنید شما قصد انتشار یک محتوا در سایت خود را د ارید:

یک سئوکار در مجموعه شما عملیات کیورد ریسرچ را انجام می دهد. 

نویسنده یا تولید کننده محتوا، متن  متناسب با نیاز کاربر و توجه به فاکتورهای سئو تولید می کند.

صحت فنی یک محتوا یکی از موارد مهم است که در بسیاری از محتواها رعایت نمی شود، یک فرد تولید کننده محتوا بهتر است همواره با مسئول فنی در ارتباط باشد تا نکات لازم را قبل از نهایی شدن محتوا یک تاییدیه از کارشناس فنی بگیرد.

گفتیم هر محتوایی نیاز به عکس و ویدیو دارد یک طراح گرافیست و تولید کننده محتوا ویدیویی می تواند به صورت تخصصی به تولید عکس و ویدیو در یک محتوا کمک کند. در صورتی که شما تمام نیروهای فوق را نداشته باشید می توانید انجام بعضی کارها را به تاخیر بیاندازید یا زمان بیشتری برای محتوا اختصاص دهید با نیروی کمتر. 

سخن آخر

در این مقاله آموزشی سعی کردیم نکات مربوط به محتوا سئو شده را بررسی کنیم در بسیاری از مواقع شما می توانید نکات زیادی را بعد از انتشار یک محتوا بررسی کنید. یک محتوا همیشه در حال آپدیت شدن است شما می توانید بعد از اینکه مدتی از زمان انتشار محتوا گذشت در آپدیت های بعدی نواقص و کاستی های آن را بر طرف کنید. راه هایی برای تشخیص محتوای فقیر وجود دارد که در آموزش دیگر به آن می پردازیم. شما می توانید نظرات و سوالات خود را درباره سئو محتوایی در بخش کامنت ها مطرح کنید.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد