blog image

ایجاد txt record در dns

برای اینکه با مفهوم txt record  و نحوه آن آشنا شویم در ابتدا باید بدانید که record  چیست.

record چیست؟

برای این که مفهوم record در پایگاه داده را درک کنید به یک مثال می پردازیم. پایگاه داده دارای جدول های متعددی است که هر ردیف با یک سری رکورد پر می شود. رکوردها یک سری آدرس و مشخصه هستند که انواع مختلفی دارند. به انواع رکورد type رکورد گفته می شود. برای اینکه مفهوم رکورد را درک کنید با یک مثال ساده مسئله را بررسی می کنیم. فرض کنید یک جدول دارید که اطلاعات دانش آموزان یک کلاس نوشته شده است. این اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی، شماره تلفن است. شما نمی توانید در ردیف نام هیچ عددی را وارد کنید یا نمی توانید در ردیف شماره ملی از حروف استفاده کنید. نام ، نام خانوادگی، شماره ملی، شماره تلفن هر کدام یک رکورد هستند که مقادیر مخصوص به خود را دریافت می کنند. در ادامه به چند تا از record type ها اشاره می کنیم.

انواع رکوردها

رکورد type A: در این نوع از رکورد تنها مقادیر قابل قبول ip  ها هستند در واقع این رکورد ip یک دامنه را در خود ذخیره می کند.

رکوردtype AAAA: رکوردی که حاوی آدرس IPv6 برای یک دامنه است (بر خلاف رکوردهای A که آدرس IPv4 را لیست می کند.

رکورد type Cname: در این تایپ تنها مقدار قابل قبول نام دامنه است از طریق این رکورد یک دامنه یا زیر دامنه را به دامنه دیگر منتقل می کند، آدرس IP ارائه نمی دهد.

رکورد type txt: در این تایپ یک عبارت متنی یا همان txt قابل قبول هست. به مدیر اجازه می دهد یادداشت های متنی را در رکورد ذخیره کند. این رکوردها اغلب برای امنیت ایمیل استفاده می شوند

رکورد type MX: این رکورد ایمیل ها را به سرور ایمیل هدایت می کند.

رکوردtype NS:  نام سرور را برای ورودی DNS ذخیره می کند.

رکورد  type SOA: اطلاعات مدیریت یک دامنه را ذخیره می کند.

رکوردtype SRV:  یک پورت را برای خدمات خاص مشخص می کند.

رکوردtype PTR: نام دامنه را در جستجوهای معکوس ارائه می دهد.

Txt record چیست؟ یا dns text record چیست؟

Text record یکی از رکوردهای مخصوص دامنه است که یک فایل متنی یا همان text را به دامنه نسبت می دهد. اگر بخواهیم به صورت دقیق تر بگوییم رکورد “متن” DNS (TXT) به مدیر دامنه اجازه می دهد متن را در سیستم نام دامنه (DNS) وارد کند. رکورد TXT در ابتدا به عنوان مکانی برای یادداشت های قابل خواندن توسط انسان در نظر گرفته شده بود. با این حال، اکنون امکان قرار دادن برخی از داده های قابل خواندن توسط ماشین در رکوردهای TXT نیز وجود دارد. یک دامنه می تواند رکوردهای TXT زیادی داشته باشد.

کاربرد text record

با استفاده از txt record می توانید اطلاعاتی از جنس text را به دامنه نسبت دهید. ممکن است برای کارهای مختلف مانند نشان دادن این که شما مالک دامنه هستید نیاز به این داشته باشید که یک text record با مقدار مشخص به دامنه خود اضافه کنید.

چگونه رکورد TXT به تأیید مالکیت دامنه کمک می کند؟

در حالی که تأیید مالکیت دامنه در ابتدا یکی از ویژگی های رکوردهای TXT نبود، این رویکرد توسط برخی از ابزارهای وب مستر و ارائه دهندگان ابری (ابر از سرورهایی در مراکز داده در سراسر جهان تشکیل شده است. حرکت به فضای ابری می تواند در هزینه شرکت ها صرفه جویی کند و راحتی را برای کاربران ایجاد کند.) اتخاذ شده است. با آپلود یک رکورد TXT جدید با اطلاعات خاص، یا ویرایش رکورد فعلی TXT، یک مدیر می‌تواند ثابت کند که آن دامنه را کنترل می‌کند. ابزار یا ارائه‌دهنده ابر می‌تواند رکورد TXT را بررسی کند و ببیند که طبق درخواست تغییر کرده است. این تا حدودی شبیه زمانی است که کاربر آدرس ایمیل خود را با باز کردن و کلیک کردن روی پیوند ارسال شده به آن ایمیل تأیید می کند و ثابت می کند که صاحب آدرس است.

برخی از txt رکوردها ضروری هستند و به صورت defult در تنظیمات قرار داده شده است. از جمله این txt record ها spf و  dkim است. این رکوردها مرتبط با سرویس ایمیل هستند و از دامنه در برابر حملات  Email Spoofing،  جلوگیری می کنند.

چگونه TXT Record را در DNS تنظیم کنیم؟

یکی از موارد مهمی که شما نیاز به ایجاد txt record دارید هنگام اتصال سایت به سرچ کنسول است که آن را بررسی می کنیم. برای این کار ابتدا وارد سرچ کنسول https://search.google/ می شوید. صفحه ای مشابه تصویر زیر می بینید که باید نام دامنه خود را وارد کنید. گوگل از طریق ایمیل یک عدد کد به شما می دهد که همان txt record  است. شما باید این کد را در dns  دامنه خود ست کنید.

آموزش اضافه کردن TXT Record در cPanel

ابتدا وارد cpanel خود می شوید از سربرگ domain گزینه zone editor را انتخاب کنید.

با صفحه ای مشابه تصویر زیر رو به رو می شوید که باید روی گزینه management کلیک کنید.

در سمت چپ گزینه add record را می بینید. منو کشویی برای شما باز می شود که روی گزینه add txt record را انتخاب میکنیم. 

در بخش name نام دامنه یا ساب دامنه خود را وارد می کنید و در بخش record کدی که یه شما ارسال شده است را دقیقا کپی می کنید. در نهایت دکمه save record را می زنیم.

سخن آخر

در این جلسه از آموزش سی پنل شما dns و رکوردهای آن آشنا شدید برای ابتدا کار ممکن تنها برای اتصال سایت به سرچ کنسول نیاز به ایجاد txt record داشته باشید نحوه انجان آن در cpanel را بررسی کردیم اما اگر کمی جلوتر بروید و بیشتر در حوزه طراحی سایت فعالیت کنید ممکن است نیاز به شناخت بیشتری درباره رکوردها پیدا کنید. یکی از مباحث مهم در به نتیجه رسیدن سایت ها استفاده از یک هاست خوب و شرکت معتبر است کسانی که طراحی سایت انجام می دهند به این نکته باید توجه کنند. شما می توانید انواع هاست را با توجه به نیاز خود از آرسام هاست تهیه کنید.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد