blog image

افزونه های کاربردی وردپرس

 

در جلسات قبل درباره این که افزونه چیست و چگونه می توان آن را نصب کرد صحبت کردیم. در این جلسه از آموزش به برخی از افزونه های مهم و کاربردی که در بسیاری از سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد صحبت می کنیم. افزونه هایی که در این بخش به معرفی آن ها می پردازیم در جهت ارتقا سئو سایت، سرعت و امنیت مورد استفاده قرار می گیرد.

افزونه لایت اسپید کش

لایت اسپید کش یکی از افزونه های ضروری است که برای افزایش سرعت یک سایت مورد استفاده قرار می گیرد. سرعت یکی از ویژگی های موثر در سئو سایت است شما ممکن است کارهای زیادی را برای سئو سایت خود انجام دهید و به لینک یک گوگل نیز برسید اما با کم بودن سرعت سایت و دیر لود شدن صفحات جایگاه خود را از دست خواهید داد. از پلاگین لایت اسپید کش فقط می توانید در سایت هاییی که وب سرور آن ها لایت اسپید است استفاده کنید و برای وب سایت هایی که وب سرور آن ها nginx است باید از پلاگین های دیگری استفاده کنید.

شما می توانید افزونه لایت اسپید کش را به صورت رایگان از مخزن وردپرس نصب و فعال کنید، نسخه پولی افزونه وجود دارد که امکانات بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهد اما در حال حاضر نسخه رایگان نیاز سایت را برطرف می کند.

افزونه کش لایت اسپید

افزونه یوست سئو

هر وب سایتی برای رسیدن به هدف مورد نظر خود باید سئو شود، اقداماتی که برای سئو یک سایت انجام می شود بسیار زیاد است، یکی از اقدامات ضروری و اولیه برای رشد سئو سایت استفاده از افزونه یوست سئو است این افزونه را نیز می توانید به صورت رایگان از مخزن وردپرس نصب و فعال کنید، نیازی به تهیه نسخه غیر رایگان آن نیست. افزونه جدیدتری به نام rank math وجود دارد که می توانید به جای یوست سئو از آن استفاده کنید اما هم چنان در رقابت این دو یوست سئو موفق تر است.

افزونه یوست سئو

افزونه All in One WordPress Security

تنها با نصب و فعال سازی این افزونه و انجام تنظیمات مرتبط با آن می توانید امنیت وردپرس خود را ۱۰ برابر افزایش دهید. در صورتی این افزونه با سایر افزونه ها به تداخل خورد که به ندرت پیش می آید می توانید از افزونه wordfence استفاده کنید که از نظر عملکرد و تنظیمات با یک دیگر تشابه بسیار دارند.

افزونه All in One WordPress Security

با نصب و فعال سازی افزونه شما می توانید تنظیمات مرتبط با آن را انجام دهید در این بخش تنها به بخش کوچک و مهمی از تنظیمات این افزونه اشاره می کنیم.

هنگامی که افزونه را نصب و فعال می کنید در پیشخوان وردپرس یک منو جدید تحت عنوان امنیت فراگیر وردپرس برای شما ایجاد می شود. این منو تنظیمات زیادی دارد که با انجام هر یک از آن ها می توانید امنیت سایت خود را افزایش دهید.

افزونه امنیت وردپرس

با کلیک روی گزینه ورود کاربران صفحه ای مشابه تصویر زیر می بینید.

تنظیمات افزونه امنیت

گزینه حداکثر تعداد تلاش برای ورود: تعداد دفعاتی است یک کاربر با یک IP می تواند برای ورود به پنل قبل از قفل شدن تلاش کند.

گزینه بازه زمانی تلاش برای ورود دوباره: اگر تعداد دفعاتی که شما در مرحله قبل وارد کردید، کاربر اطلاعات اشتباه وارد کند و نتواند وارد سایت شود آی پی قفل می شود، در این فیلد می توانید مدت زمان که از قفل شدن آی پی می گذرد تا آی پی بتواند دوباره برای ورود اقدام کند.

بازه زمانی قفل کردن: مدت زمانی که از ورود یک IP خاص جلوگیری می شود را در این فیلد وارد می کنید.

افزونه WP Rocket

افزونه wp-rocket یکی از افزونه های کاربردی وردپرس برای افزایش سرعت سایت است. که در فارسی آن را با نماد موشک می شناسند. در واقع این افزونه برای کش و بهینه سازی سرعت وب سایت استفاده می شود. افزونه wp-rocket از آن دسته از افزونه هایی است که با بیشتر قالب ها و افزونه های دیگر سازگاری دارد و به ندرت پیش می آید تداخلی در سایت شما به وجود بیاید. شما می توانید از نسخه رایگان و غیر رایگان آن استفاده کنید. البته برخی شرکت های هاستینگ بر روی بعضی از سرویس های خود این افزونه را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. اگر سرویس هاست شما این افزونه را ارائه نمی دهد بهتر است نسخه غیر رایگان این افزونه را تهیه کنید.

افزونه WP-Rocket

افزونه google analytics

گوگل آنالیتیکس سرویسی است که اطلاعات بسیار مفیدی درباره محتوا و صفحات یک سایت می دهد و می توانید با استفاده از آن نیاز کاربران خود را تشخیص داده و محتوا مورد نیاز آن ها را تولید کنید و ترافیک بیشتری جذب کنید. توجه کنید که این سرویس برای IP های ایرانی کار نمی کند و باید از برنامه های تغییر IP استفاده کنید و حساب کاربری در آن ایجاد کنید وب سایت خود را مشخص کنید. بعد از ایجاد حساب کاربری در گوگل آنالیتیکس و وارد کردن مشخصات سایت خود می توانید از افزونه هایی استفاده کنید که این اطلاعات را در پیشخوان وردپرس نمایش دهد یکی از افزونه های کاربردی برای این کار افزونه Google Analytics Dashboard for WP است که در تصویر زیر می بینید.

افزونه گوگل آنالیتیکس

افزونه Akismet

افزونه Akismet یکی از افزونه های کاربردی است که به صورت پیش فرض روی وردپرس نصب است، تنها کافی است آن را فعال کنید. این افزونه مانع ارسال نظرات اسپم می شود، نظرات اسپم معمولا توسط نرم افزارهای اسپمر تبلیغاتی در بخش نظرات ارسال می شود. در وردپرس فارسی به نظرات اسپم، جفنگ گفته می شود اگر شما یک سایت پربازدید دارید نظرات اسپم می تواند برای سایت شما مضر باشد.

افزونه akismet

سخن آخر 

دنیای وردپرس و افزونه ها دنیای بزرگی است و کار با آن تمامی ندارد. افزونه های زیادی برای کاربردهای مختلف  ساخته شده است. شما باید با توجه به نیاز سایت خود از آن ها استفاده کنید در صورتی که بدون دلیل در سایت از افزونه های زیادی استفاده کنید در قدم اول سرعت سایت شما کاهش می یابد و در قدم بعدی ممکن است کدهای دو افزونه با یک دیگر تداخل داشته باشند و عملکرد درستی ارائه ندهند یا بخشی از سایت را با مشکل رو به رو کنند پس با آگاهی کامل از افزونه ها استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد