blog image

استفاده از افزونه ووکامرس باعث می شود تا شما بتوانید یک سایت فروشگاهی راه اندازی کنید و از طریق آن هر محصولی را که می خواهید به فروش برسانید. همه چیز یک فروشگاه بستگی به مدیریت آن دارد اگر شما بهترین سایت فروشگاهی دنیا را راه اندازی کنید اما نتوانید به درستی آن را مدیریت کنید با تعداد زیادی از مشتریان ناراضی رو به رو خواهید بود که در نهایت با افزایش مشتریان ناراضی فروش شما کاهش پیدا می کند. ما در این بخش از آموزش رایگان ووکامرس به نحوه مدیریت سفارش ها بدون نصب هیچ افزونه اضافی می پردازیم. 

نحوه مدیریت سفارش ها در ووکامرس

هنگامی کاربر یک محصول را به سبد خرید خود اضافه می کند و هزینه آن را پرداخت می کند در واقع یک سفارش در سایت ما ثبت شده است. و این سفارش در بخش تسویه حساب موجود است. برای دسترسی به این سفارش در پیشخوان وردپرس روی گزینه ووکامرس کلیک می کنیم و وارد منو سفارشات می شویم. در این بخش شما می توانید تمام سفارشات را مشاهده کنید. 

چه کسانی در وردپرس به بخش سفارشات دسترسی دارند؟

مدیر سایت، حسابدار و انباردار می توانند به بخش سفارشات در یک سایت فروشگاهی وردپرسی دسترسی داشته باشند. 

وضعیت سفارشات در ووکامرس

یک سفارش در ووکامرس می تواند چندین حالت مختلف داشته باشد هر یک از این حالت ها را بررسی می کنیم. هم چنین توجه داشته باشید که هر سفارش در سایت دارای یک شناسه منحصر به فرد است که به راحتی قابل تفکیک می باشد. همه سفارشات دارای آیکن وضعیت هستند که حالت سفارش را نمایش می دهد. 

وضعیت در انتظار پرداخت: این وضعیت کاربر سفارش خود را ثبت کرده است ولی هنوز پرداختی انجام نشده نشده است. معمولا سفارشات در انتظار پرداخت برای مدت مشخصی در لیست سفارشات کاربر باقی می مانند. 

وضعیت ناموفق: در این وضعیت یعنی مشتری سفارش خود را ثبت کرده است و اقدام به پرداخت کرده است ولی موفق به پرداخت نشده است که می تواند دلایل متفاوتی از جمله مشکل سیستم بانکی، مشکل درگاه پرداخت، مشکل سایت، مشکل اینترنت و دیگر عواملی که ممکن است پرداخت را با اختلال ایجاد کند. 

وضعیت در حال انجام: : به این معنی است که هنگامی که کاربر یک محصول فیزیکی را خریده باشد و بتواند پرداخت خود را انجام دهد کارهای سفارش برای ارسال و رسیدن محصول به دست مشتری در حال انجام است. 

تکمیل شده: هنگامی که یک سفارش به دست مشتری برسد وضعیت سفارش به حالت تکمیل شده تغییر پیدا می کند. 

در انتظار بررسی: هنگامی که در یک سایت علاوه بر پرداخت اینترنتی از حالت های دیگر نیز برای پرداخت استفاده می کنید. با این مورد رو به رو می شوید. و مدیر سایت باید سفارش و پرداخت آن را تایید کند. 

لغو شده: هنگامی که یک کاربر سفارش خود را لغو می کند گزینه لغو شده برای آن سفارش نمایش داده می شود. 

مسترد شده: هنگامی که یک سفارش مرجوع می شود وضعیت آن به حالت مسترد شده در می آید. 

مشاهده جزئیات سفارش

هر سفارش شامل اطلاعاتی مانند نام، نام خانوادگی، آدرس، ایمیل، شماره تلفن می باشد که شما می توانید آن را مشاهده کنید هنگامی که وارد لیست سفارشات شوید با انتخاب نماد چشم در کنار سفارش ها می توانید جزئیات آن  را مشاهده کنید. هنگامی که صفحه جزئیات یک سفارش برای شما باز می شود مانند تصویر زیر اطلاعات آن را می توانید مشاهده کنید

جزئیات سفارش در ووکامرس

ویرایش سفارش در ووکامرس

در صفحه جزئیات محصول شما دکمه ای تحت عنوان ویرایش می بینید هنگامی که روی گزینه ویرایش کلیک کنید می توانید برخی از اطلاعات سفارش را تغییر دهید که در ادامه بررسی می کنیم. 

ویرایش سفارش در ووکامرس

وضعیت: در این بخش شما می توانید وضعیت یک سفارش را تغییر دهید و در هر مرحله ای که هست آن گزینه را انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که وضعیت سفارش از اهمیت بالایی برخوردار است و کاربری که اقدام به خرید یک محصول می کند می تواند از این بخش وضعیت سفارش خود را پیگیری کند. 

علاوه بر آن می توانید از طریقی مدادی که مقابل عبارت صورت حساب و حمل و نقل وجود دارد اطلاعات را در صورت نیاز ویرایش کنید. 

سخن آخر

ما در این جلسه از آموزش ووکامرس به مدیریت سفارش ها پرداختیم شما می توانید بدون نیاز به هیچ افزونه به راحتی سفارشات موجود در سایت خود را مدیریت کنید. هر چقدر پیگیری دقیق تری در بخش سفارشات داشته باشید احتمال افزایش رضایت مشتری نیز وجود دارد.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد