blog image

نحوه اتصال سایت به درگاه پرداخت

بسیاری از سایت ها راه اندازی می شوند تا خدمات و محصولات خود را به مشتریان ارائه و از طریق فروش خدمات و محصولات خود درآمدزایی کنند. پس سایت های زیادی نیاز به یک درگاه پرداخت دارند تا کاربرانی مختلفی که از خدمات یا محصولات سایت استفاده می کنند وجهی را به سایت واریز کنند. برای اتصال سایت به درگاه پرداخت می توانید از دو روش استفاده کنید اول استفاده از درگاه پرداخت مستقیم و دوم استفاده از درگاه پرداخت واسطه.

درگاه پرداخت مستقیم چیست؟

درگاه پرداخت مستقیمی به درگاهی می گویند که شما باید به بانک مراجعه کرده و از طریق آن اقدام به دریافت درگاه و راه اندازی آن روی سایت خود کنید ممکن است راه اندازی درگاه پرداخت به صورت مستقیم نیاز به دانش فنی نیز داشته باشد. اگر از درگاه پرداخت مستقیم استفاده کنید مبلغ واریزی از سمت کاربران سایت، مستقیما به حساب بانکی شما انتقال می یابد. دریافت درگاه به صورت مستقیم از بانک نیازمند زمان و دریافت اینماد می باشد و ممکن است این پروسه برای برخی افراد سخت و پیچیده باشد.

درگاه پرداخت واسطه

درگاه پرداخت واسطه شرکت هایی هستند که به شما یک درگاه پرداخت بدون دردسر و در زمان تقریبی ۱ روز می دهند. این شرکت ها در ازای خدماتی که می دهند کارمزد دریافت می کنند و تعرفه کارمزد هر شرکت با شرکت دیگر متفاوت است. از معروف ترین این شرکت ها می توان به زرین پال اشاره کرد. درگاه پرداخت واسطه به این شکل عمل می کند: وجهی که کاربر به سایت شما قرار است واریز کند به زرین پال واریز می شود و شما می توانید به شکل های گوناگون با زرین پال یا هر شرکت دیگری که از آن درگاه پرداخت کرده اید تسویه کنید.

استفاده از درگاه پرداخت مستقیم یا واسطه

وب سایت های بسیار زیادی هستند که استفاده از درگاه های پرداخت واسطه را به درگاه پرداخت مستقیم ترجیح می دهند زیرا کار با آن ها بسیار راحت است با این حال شما بسته به توانایی ها، سلیقه و زمانی که دارید می توانید از درگاه پرداخت مستقیم نیز استفاده کنید چرا که درگاه پرداخت مستقیم هیچ هزینه ای از شما نمی گیرید اما در پرداخت واسط شما باید در ازای خدماتی که به شما ارائه می دهند به آن ها کارمزد بدهید معمولا این کارمزد در بسیاری از شرکت ها حداکثر ۱ درصد است. مثلا اگر کاربری ۱۰۰ هزار تومان از سایت شما خریداری کنید هزار تومان آن به عنوان کارمزد کم می شود و ۹۹ هزار تومان به حساب شما انتقال می یابد. 

نحوه اتصال درگاه پرداخت به سایت 

ما در این بخش به نحوه اتصال درگاه به سایت های فروشگاهی و غیر فروشگاهی که با یک دیگر تفاوت دارد می پردازیم. در این بخش از آموزش ما از درگاه پرداخت زرین پال بسیار معتبر است استفاده می کنیم اما شما می توانید از سایر شرکت ها نیز استفاده کار با تمام آن ها مشابه است. 

نحوه اتصال درگاه پرداخت به سایت های فروشگاهی

ابتدا باید شما با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز یک حساب کاربری در سایت مثلا زرین پال ایجاد کنید، بعد از ایجاد حساب کاربری به پیشخوان وردپرس رفته و از بخش افزونه ها گزینه افزودن را انتخاب کنید و پلاگین Zarinpal WooCommerce را نصب و فعال نمایید. 

درگاه پرداخت زرین پال

بعد از نصب و فعال کردن افزونه از طریق پیشخوان وردپرس روی ووکامرس گزینه پیکربندی را کلیک کنید.

پیکربندی درگاه پرداخت

در بخش پیکربندی باید روی سربرگ “درگاه پرداخت” کلیک کنید.

تنظیمات درگاه پرداخت

در این بخش صفحه ای مشابه تصویر زیر را می بینید.     

 

مدیریت درگاه پرداخت

بعد از کلیک روی گزینه مدیریت صفحه ای مشابه تصویر زیر برای شما باز می شود. 

مدیریت درگاه های پرداخت

در تصویر بالا چندین گزینه مختلف وجود دارد که آن ها را بررسی می کنیم.

در ابتدا باید تیک فعال سازی درگاه پرداخت را بزنید تا درگاه در سایت شما فعال شود.

عنوان درگاه: شما می توانید هر عنوان را که می خواهید در این بخش وارد کنید.

توضیحات درگاه: در این بخش می توانید هر توضیح مرتبط با درگاه را وارد نمایید. 

عنوان و توضیحات در بخش ثبت سفارش مطابق با تصویر زیر به کاربر نمایش داده می شود.

اتصال درگاه به سایت

مرچنت کد: برای وارد کردن مرچنت کد باید وارد حساب زرین پال خود شود و این کد را دریافت کنید و در کادر مربوطه وارد کنید. 

تیک فعال سازی زرین گیت را باید بزنید تا کاربر با کلیک روی دکمه پرداخت مستقیما به درگاه پرداخت متصل شود.

پرداخت موفق: در این بخش شما می توانید پیامی که بعد از پرداخت موفق به کاربر نمایش داده می شود را بنویسید. 

پرداخت ناموفق: در این بخش شما می توانید پیامی که بعد از پرداخت ناموفق به کاربر نمایش داده می شود را بنویسید.

مراحل اتصال درگاه پرداخت زرین پال به سایت شما با موفقیت انجام شد حالا شما می توانید یک درگاه پرداخت امن روی وب سایت خود داشته باشید تا کاربران سایت بتوانند به راحتی با پرداخت وجه از خدمات و محصولات شما استفاده کنند. 

استفاده از سایر درگاه های پرداخت

هنگامی که به شما از سایر شرکت های ارائه دهنده درگاه  پرداخت مثلا pay.ir یا nextpay.org استفاده می کنید ممکن افزونه مربوط به آن ها، داخل مخزن وردپرس وجود نداشته باشد شما می توانید افزونه مرتبط با هر یک از آن ها را در سایت خودشان پیدا کنید مثلا اگر از درگاه پرداخت pay.ir استفاده کنید باید به شکل زیر عمل کنید.

وارد سایت مربوطه می شوید از قسمت توسعه دهندگان وب گزینه پلاگین ها را انتخاب می کنید.

پلاگین پرداخت امن

با کلیک روی گزینه پلاگین ها لیستی از پلاگین ها مشابه تصویر پایین می بینید که باید پلاگین مرتبط را دانلود و نصب کنید.

پلاگین درگاه پرداخت

بعد از نصب و فعال سازی پلاگین که در قسمت های قبل آموزش داده شده است می توانید تنظیمات پلاگین را همانند پلاگین زرین پال انجام دهید فقط کافی است در تصویر زیر روی نصب pay.ir کلیک کنید.

درگاه پرداخت pay

نحوه اتصال درگاه پرداخت به سایت های غیر فروشگاهی

منظور از سایت های غیر فروشگاهی سایت هایی هستند که روی آن ها افزونه ووکامرس فعال نیست. با این حال ممکن است شما در سایت خود نیاز به یک راهکاری داشته باشید تا فرد بتواند وجهی را به سایت شما واریز کند، در این حال شما باید از فرم پرداخت استفاده کنید تا فرد با پر کردن این فرم بتواند یک وجه را پرداخت کند. برای این کار ابتدا وارد سایت مورد نظر می شوید و از قسمت توسعه دهندگان در کادر جست و جو افزونه فرم پرداخت را جست و جو کرده و بین افزونه ها، افزونه حمایت مالی را دانلود و نصب می کنیم. بعد از نصب افزونه شما شورت کد افزونه را کپی کرده و طبق آموزش جلسات گذشته، شورت کد را در صفحه مورد نظر قرار می دهید. 

فرم حمایت مالی در pay.ir

فرم حمایت مالی

فرم حمایت مالی در زرین پال

فرم حمایت مالی در زرین پال

بعد از این که افزونه را نصب و فعال کردید در پیشخوان وردپرس یک بخش با عنوان حمایت مالی مشاهده می کنید. حالا مشابه مراحلی که در تنظیمات درگاه پرداخت انجام دادیم باید برای فرم پرداخت نیز انجام دهیم. باید وارد حساب کاربری خود در زرین پال یا pay.ir شوید و کد دروازه پرداخت یا همان kpi را وارد نمایید. بعد از آن می توانید پیامی را که هنگام پرداخت موفق و پرداخت ناموفق به کاربر نمایش داده می شود را وارد کنید، هم چنین می توانید واحد پولی ریال یا تومان را نیز مشخص کنید.

حمایت مالی در پیشخوان

سخن آخر 

برای دریافت درگاه پرداخت مستقیم و واسطه چه از طریق بانک و چه از طریق شرکت های واسط نام دامنه و IP سرور نیاز است، شما به IP سرور خود دسترسی ندارید و باید آن را از شرکت هاستینگ خود دریافت نمایید و در اختیار شرکت یا بانکی قرار است درگاه پرداخت دریافت کنید، قرار دهید.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد