blog image

ساختار پیوندهای یکتا

هر صفحه که شما در سایت ایجاد می کنید و آن را منتشر می کنید یک آدرس در سطح وب دارد که به آن پیوند یکتا یا url گفته می شود. ممکن است واژه slug (اسلاگ) را نیز بشنوید که منظور همین url است. تمام آدرس صفحات در سطح وب یکتا است و با نام دامنه سایت شروع می شود.

تنظیمات url در وردپرس

در تنظیمات پیش فرض وردپرس تنظیمات مختلفی برای ساختار url وجود دارد که هر یک از آن ها را بررسی می کنیم. برای دسترسی به تنظیمات url باید در پیشخوان از قسمت تنظیمات روی گزینه پیوند یکتا کلیک کنید.

url در پیشخوان

با کلیک کردن روی پیوند یکتا با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبه‌رو می شوید که می توانید ساختار url را انتخاب کنید.

تنظیمات url در پیشخوان

ساده: با انتخاب این گزینه ساختار url نوشته های شما ?p=123 به این شکل خواهد بود و تنها عدد یک پست با یک پست دیگر متفاوت خواهد شد.

روز و نام: با انتخاب این گزینه url نوشته های شما عنوان نوشته و روزی که آن را منتشر کرده اید می شود.

ماه و نام: با انتخاب این گزینه url نوشته های شما عنوان نوشته و ماهی که آن را منتشر کرده اید می شود.

عددی: با انتخاب این گزینه آدرس محتوا شما یک عدد می شود.

نام نوشته: با انتخاب این گزینه ادرس محتوا شما نام نوشته خواهد بود که ساختار مطلوب تری است و بیشتر افراد از این ساختار استفاده می کنند.

ساختار دلخواه: در این قسمت برچسب هایی وجود دارد که شما می توانید از بین آن ها انتخاب کنید که پیوند یکتا شما بر اساس این برچسب ها ساخته شود.  برچسب ها شامل عبارات سال، ماه، روز، ساعت، دقیقه، ثانیه، شماره پست، نام پست، دسته و نویسنده می شود.

نحوه تغییر url در سایت

شما باید حتما یکی از گزینه های بالا را انتخاب کنید اما این بدین معنی نیست که شما نمی توانید برای url ساختار دیگری داشته باشید. به تصویر زیر دقت کنید، هنگامی که شما یک محتوا را نوشته و ذخیره می کنید بر  اساس آنچه در تنظیمات انتخاب کرده اید، url آن صفحه شکل می گیرد.

نحوه تغییر url

تغییر آدرس صفحه قبل از انتشار محتوا: شما می توانید با کلیک روی گزینه ویرایش هر چیز دلخواهی که می خواهید در این قسمت بنویسید حتی اگر بخواهید این پیوند را مشابه یک پیوند دیگر بنویسید وردپرس به صورت پیش فرض یک عدد ۲ در انتهای پیوند ایجاد می کند تا یونیک بودن پیوند حفظ شود. در صورتی می توانید این تغییرات را اعمال کنید هنوز محتوای خود را منتشر نکرده اید.

تغییر آدرس صفحه بعد از انتشار محتوا: بهتر است بعد از این که یک محتوا را منتشر کردید آدرس آن را ثابت نگه دارید و تغییری url آن ایجاد نکنید، اما به هر دلیلی که مجبور به تغییر url شدید باید از ریدایرکت استفاده کنید. ریدایرکت بدین معنی است که اگر کسی آدرس قبلی شما را در مرورگر وارد کند با صفحه ۴۰۴  روبه رو نمی شود و به صفحه با آدرس جدید هدایت می شود. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع ریدایرکت ها و نحوه ریدایرکت کردن در وردپرس می توانید مقاله مرتبط با آن را در سایت آرسام هاست مطالعه کنید.

url فارسی یا انگلیسی

برای بسیاری از افراد سوال است که ما باید url های سایت خود را فارسی وارد کنیم یا انگلیسی این موضوع جای بحث زیادی دارد اما بر اساس تجربیاتی که ما در تیم خود انجام داده ایم می گوییم بهتر است url ها عبارات انگلیسی باشند. اما چه از url فارسی چه url انگلیسی در سایت خود استفاده می کند بهتر است یکی از این ها را انتخاب کنید به این شکل نباشد که برخی صفحات دارای url فارسی و برخی دیگر دارای url انگلیسی باشند. نکات زیادی در رابطه با انتخاب url  وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

  • از عبارات و کلمات خوانا و مفهوم برای آدرسی دهی صفحات استفاده کنید، مفهوم بودن هم در تجربه کاربری موثر است و هم ربات های گوگل به آن اهمیت می دهند.
  • پیوند یکتا شما بهتر است عبارت کلیدی صفحه را شامل شود اگر از url انگلیسی استفاده می کنید، از معادل انگلیسی کلمه کلیدی در url به کار ببرید.
  • سعی کنید از یک ساختار مشخص و منظم برای آدرس دهی صفحات مختلف مانند مقالات، محصولات، صفحه اصلی و سایر صفحات استفاده کنید.
  • url های صفحات بهتر است کوتاه باشند، منظور از کوتاه یک کلمه یا دو کلمه نیست اما بهتر است آدرس شما خیلی طولانی هم نشود.

اهمیت پیوند یکتا

url ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند هم به کاربر می توانند کمک کنند و هم در سئو سایت موثر هستند. پیوند یکتا به موتور جست و جو کمک می کند تا متوجه بشوند محتوا شما به چه چیزی اشاره دارد. در پیوند یکتا از کلمات کلیدی مهم مرتبط با صفحه و محتوا خود استفاده کنید. شما نباید صفحاتی را که منتشر می کنید بدون دلیل و تنها با زدن یک گزینه حذف کردن پاک کنید چرا که باعث به وجود آمدن ارورهای ۴۰۴ در سایت می شود. در آموزش های بعدی درباره نحوه پاک کردن یک برگه بدون این که برای سایت مشکلی پیش بیاید و اروری به وجود بیاید می پردازیم.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد