blog image

مقدمه ای بر سئو

قطعا شما هم تا به حال با واژه سئو روبه‌رو شده اید با گسترش کسب و کارهای اینترنتی و تعدد وب سایت ها در سراسر اینترنت اهمیت سئو بیشتر از قبل به چشم می آید در بین این همه سایت کدام یک می تواند در این بازار برنده شود؟ کدام وب سایت ها می توانند مشتریان بیشتری جذب کنند؟ تمام این فعالیت ها مرتبط با سئو وب سایت است در این جلسه از آموزش به سئو و اهمیت آن می پردازیم. 

سئو چیست؟

برای سئو تعاریف مختلفی را می توان ارائه داد که ما به برخی از این تعاریف می پردازیم. کلمه SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی برای موتورهای جست و جو است.

به فرایند بهینه سازی یک سایت برای موتورهای جست و جو سئو می گویند البته توجه داشته باشید که درست در تعریف ما می گوییم بهینه سازی برای گوگل اما همیشه طرف دیگر گوگل کاربران و مردم عادی هستند.

در تعریف دیگری که می توان برای سئو ارائه داد به جذب ترافیک رایگان به سمت صفحات یک وب سایت سئو می گویند.

تفاوت ads و سئو 

در تعریف سئو درست است که ما از واژه جذب ترافیک رایگان استفاده می کنیم اما منظور از ترافیک رایگان به این معنی نیست که عملیات سئو رایگان است بلکه در این تعریف ترافیک رایگان در مقابل ads یا همان تبلیغات گوگل قرار می گیرد.

هنگامی که شما قصد دارید یک وب سایت را به نتایج بالاتر گوگل و در بهترین حالت لینک یک گوگل بیاورید می توانید سایت خود را سئو کنید که شامل مراحل زیادی است و نیاز به زمان دارد اما در مقابل می تواند یک هزینه ای را به گوگل پرداخت کرده تا سایت شما را بدون در نظر گرفتن فاکتورهای خود  در رتبه های بالاتر خود نشان دهد. 

اهمیت سئو

تغییر عادت های مردمی و استفاده از اینترنت برای انواع نیازهای خود، کسب و کارها را به سمت اینترنت و ارائه محصولات و خدمات از طریق وب سایت سوق می دهد. حال در بین این همه وب سایت که روزانه طراحی می شود. کدام وب سایت ها می توانند برنده باشند سهم هر وب سایت چقدر است؟ هر وب سایت چه تعداد کاربر را می تواند جذب کند؟ برای پاسخ دهی به این سوال ها اهمیت سئو مشخص می شود، قطعا وب سایتی که در دسترس تر باشد بیشتر جلوی دید کاربران قرار بگیرد می تواند به نتایج بهتری برسد. منظور از در دسترس بودن و جلو چشم بودن چیست؟ هنگامی که شما در سطح اینترنت به دنبال خرید یک کالا می باشید و نام کالای مورد نظر خود را در مرورگر جست و جو کنید تعداد زیادی سایت در نتایج ظاهر می شود اما شما هیچ گاه نمی روید در صفحه پنجم و سایت های آن صفحه رو باز کنید نهایت بین سه لینکی که در صفحه اول به شما نمایش داده می شود جست و جو خود را انجام داده و در نهایت خرید خود را می کند و اصلا به سایر وب سایت ها مراجعه نمی کند. 

۷ مزیت برتر سئو برای کسب و کارها

یکی از سوال هایی که همیشه صاحبان کسب و کار می پرسند این ات که سئو چه مزیتی برای ما دارد در ادامه به ۷ تا از مزیت های سئو برای کسب و کار اشاره می کنیم.

  1. سئو اکتشاف ارگانیک و ترافیک وب سایت با کیفیت بالا را افزایش می دهد. …
  2. سئو بازگشت سرمایه قابل توجهی را ارائه می دهد. …
  3. سئو اعتبار و اعتماد را بهبود می بخشد. …
  4. SEO ارتقاء ۲۴/۷ را ارائه می دهد. …
  5. سئو کل قیف بازاریابی را هدف قرار می دهد. …
  6. سئو به تمام مخاطبان هدف شما می رسد. …
  7. SEO تجربه کاربر را بهینه می کند. …

سئو شامل چه مباحثی می شود؟

سئو را می توان با دو دیدگاه مختلف دسته بندی کرد دسته بندی اول 

سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری است این اصطلاحات را به صورت خلاصه بررسی می کنیم.

سئو کلاه سفید: کسانی که به صورت کاملا طبیعی و درست و از طریق راهکارهای کامل طبیعی قصد دارند روی وب سایت خود انجام دهند و آن را به رتبه یک برسانند.

سئو کلاه سیاه: سئو کلاه سیاه به عبارتی گول زدن گوگل و موتورهای جست و جو است، یک سئوکار با استفاده از راهکارهای کلاه سیاه سعی می کند گوگل را فریب دهد و بگوید که من به صورت طبیعی بر روی وب سایت خود کار می کنم. بعضا در برخی موارد هم جواب می دهد اما اگر گوگل متوجه این موضوع می شود سایت شما لطمه زیادی را متحمل خواهد شد. و توصیه نمی شود از این راهکار استفاده کنید شاید در کوتاه مدت نتیجه خوبی بگیرد ولی در آینده با مشکلات زیادی رو به رو می شوید.

سئو کلاه خاکستری: این روش می تواند بهترین روش برای رساندن یک سایت به رتبه یک گوگل باشد، معمولا افراد با تجربه از این روش استفاده می کنند آن ها بیس اصلی کار خود را سئو کلاه سفید در نظر می گیرند و در برخی موارد به صورت اندک از سئو کلاه سیاه استفاده می کنند که می تواند آن ها را در زمان کمتری به شکل درست به رتبه یک گوگل برساند. 

دسته بندی دیگری که می توان برای سئو در نظر گرفت به این شکل است: سئو داخلی خارجی تکنیکال

شما برای اینکه یک سایت را به لینک یک برسانید باید روی بخش های مختلف کار کنید ما این بخش بندی را به سه دسته زیر تقسیم می کنیم. البته برخی این بسته بندی را تنها سئو داخلی و خارجی در نظر می گیرند و سئو تکنیکال را زیر دسته سئو داخلی معرفی می کنند که می تواند درست باشد. 

سئو داخلی یا on-page

سئو داخلی یا on-page به تمام اقداماتی که درون سایت خود ما برای بهبود صفحات و رتبه های آن انجام می شود می گویند. حالا چرا برخی افراد سئو تکنیکال را زیر دسته سئو داخلی و برخی دیگر بخش مجزا در نظر می گیرند در تعریف سئو داخلی ما می گوییم هر اقدامی که در خود سایت انجام شود موارد فنی و تکنیکال نیز در خود سایت انجام می شود اما برای راحتی کار لینک سازی داخلی و سئویی محتوایی را در دسته سئو داخلی قرار می دهند و موارد فنی را در دسته سئو تکنیکال.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال به تمام موارد فنی که روی یک وب سایت پیاده می شود و بیشتر شامل مباحث و سرعت می شود را سئو تکنیکال می گویند.

از عوامل موثر بر سئو داخلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تولید محتوا غنی و کاربر پسند بر اساس کلمه کلیدی هدف

یکی از بخش های اساسی و اولیه در سئو داخلی محتوا است ما هنگامی که یک محتوا را در سایت منتشر می کنیم از دو دیدگاه متفاوت آن را بررسی کنیم اول اینکه محتوایی که می نویسیم برای کاربر مفید و جذاب باشد مرد دوم اینکه با توجه به کلمه کلیدی هدف برای گوگل نوشته و سئو می شود.

تیترها

هنگامی که گوگل یک محتوا را بررسی می کند به هدینگ های آن توجه بیشتری دارد در واقع از طریق هدینگ ها متوجه می شود موضوع اصلی محتوا شما چیست و بر اساس آن ها شما را در نتایج جست و جو کاربران نمایش می دهید. هدینگ ها از H1 شروع می شوند و تا H6 ادامه دارند. H1 عنوان اصلی یک محتوا را می گویند و نباید دوتا H1 در محتوا خود داشته باشیم. اما از هدینگ های دیگر می توانیم تعداد بیشتری با توجه به اهمیت پاراگراف قرار دهیم. هدینگ ها بر اساس اهمیت یک پاراگراف شماره بندی می شوند مثلا پاراگراف اول شما می تواند H3  باشد و   هدینگ H2 در وسط محتوا پس در هدینگ ها ترتیب مهم نیست. 

لینک ها

بهینه سازی URL ها یکی از موارد موثر در On-Page است که بهتر است از همان ابتدا url  های خود را در سایت درست قرار دهید.

متا تگ ها

تگ های meta title  و meta description می توانند تاثیر به سزایی در یک محتوا داشته باشند.

متا تایتل تگی است که به کاربر در نتایج جست و جو نشان داده می شود و می تواند با عنوان یکی یا متفاوت باشد.

متا دیسکریپشن توضیحاتی است که در زیر متاتایل به کاربر نشان داده می شود.

در تصویر زیر کادرهای قرمز نمونه هایی از متا تایتل و کادرهای آبی نمونه ای از متا دیسکریپشن هستند.

متاتگ ها در سئو

چگالی 

شاید چگالی فاکتوری است که در گذشته از اهمیت بیشتری داشت در حال حاضر که در حال نوشتن این مقاله هستیم تعداد تکرار کلمه کلیدی در یک مقاله دیگر اهمیت ندارد اما چیزی که مهم است کلمه کلیدی های مشابه با کلمه کلیدی هدف است که وجود این کلمات در یک محتوا به گوگل نشان می دهد موضوع اصلی ما چیست و درباره چه چیزی صحبت می کنیم.

بهینه سازی تصاویر

تصاویر بخش مهمی از یک وب سایت را تشکیل می دهند و به چند بخش مرتبط به تصاویر باید توجه کنیم. اولین مورد بهینه سازی حجمی تصاویر است که حجم فایل های ها بدون کاهش کیفیت کم شود و مورد دوم نوشتن المان های عنوان , alt و توضیح و توضیح مختصر مرتبط با یک عکس است. در مقاله ای دیگر به صورت مجزا درباره سئو تصاویر صحبت می کنیم.

استفاده از اسکیما

در آموزش های بعدی به صورت مفصل درباره اسکیما و انواع آن صحبت کردیم. استفاده از انواع اسکیما در یک محتوا بسیار تاثیر گذار است و هم توجه مخاطب را به خود جلب می کند و هم گوگل این اسکیماها را تشخیص داده و در رتبه بندی شما اثر می دهد.

وب سایت واکنش گرا 

وب سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو دیگر مزیت محسوب نمی شود بلکه یک الزام است. بسیاری از کاربران جست و جوهای خود را از طریق موبایل انجام می دهند، پس طبیعی است که یک وب سایت باید در انواع نمایشگر ها به خوبی نمایش داده شود این موضوعی نیست که گوگل از آنم غافل باشد.

سرعت و امنیت 

موارد مرتبط با سرعت و امنیت را سئو تکنیکال پوشش می دهد که ما در مبحثی مجزا به آن می پردازیم فقط خواستیم در این بخش آن را عنوان کنیم.

سئو خارجی یا off-page

سئو خارجی یا off-page به تمام اقداماتی که از سایر سایت ها برای بهبود سایت ما صورت می گیرد سئو خارجی می گویند و بیشترین بخش به لینک سازی و بک لینک مرتبط می شود.

مراحلی که در فرایند سئو باید آن ها را انجام داد؟

در این بخش گام به گام مراحلی که باید برای سئو یک وب سایت را انجام داد در نظر بگیریم.

تحقیق کلمات کلیدی 

تهیه استراتژی سئو

تولید محتوا از جمله محتوا متنی، صوتی، تصویری، ویدیویی

اقدام به لینک سازی داخلی

اقدام به لینک سازی خارجی

بررسی موارد فنی سایت 

آنالیز وضعیت سایت بعد از مدت زمان مشخص

 

اگر به صورت کلی بگوییم شما باید چه روندی را برای سئو یک وب سایت پیش روید می توانید از گام های بالا استفاده کنید، سئو هر سایت با سایت دیگر متفاوت است آنچه در بالا ذکر شد یک دید کلی نسبت به ترتیب مراحلی است که می توان از آن برای شروع سئو یک وب سایت استفاده کرد.

قیمت سئو؟

یکی از سر در گمی هایی که کارفرما همیشه با آن رو به رو می شود  قیممت سئو است. که از سئوکاران یا شرکت های فعال در این حوزه سوال سئو چند را می پرسد؟ در این بازار پر آشوب ممکن است هر کسی برای سئو قیمت خود را ارائه دهد. در حقیقت این است که برای سئو نمی توان یک قیمت دقیق اعلام کرد و افراد ممکن است با توجه تخصص ها و مهارت های خود قیمت های مختلف ارائه دهند اما این اختلاف قیمت اختلاف زمین تا آسمان نیست. هنگامی که ما می گویم این اختلاف قیمت زیاد نیست منظورمان برای یک کلمه کلیدی و یک یک حوزه کاری مشخص است نه دو حوزه متفاوت. برای مثال قطعه قیمت سئو روی کلمه کلیدی طراحی سایت با قیمت سئو روی کلمه کلیدی خرید پتو متفاوت خواهد بود.

سئو چقدر زمان می برد؟

برای اینکه بتوان یک سایت را سئو کرد نمی توان زمان دقیق اعلام کرد اما برای اینکه بتوان مدت زمان حدودی برای شروع و بررسی نتایج اولیه در نظر گرفت باید فاکتورهای مختلفی را درنظر داشت. مدت زمان سئو کردن یک وب سایت به عوامل مختلفی مانند موارد زیر بستگی دارد:

سختی کلمه کلیدی و رقبا

بودجه مورد نظر

تبلیغات

کیفیت محتوا 

سئوکار کیست؟

شما می توانید پروژه سئو خود را به یک شرکت یا یک شخص بسپارید به هر حال باید بدانید سئو کردن یک وب سایت کار یک نفر است و به صورت تیمی انجام می شود کسی که در راس قرار می گیرد و مسئولیت پروژه را قبول می کند سئو کار نام دارد. حال می تواند خودش تیم مورد نظرش را تشکیل دهد یا کارفرما نیز افرادی را به او معرفی کند. اگر قصد دارید پروژه سئو خود را برون سپاری کنید به شما توصیه می کنیم به جای یک شخص پروژه خود را به یک شرکت واگذار کنید چرا که شرکت سابقه بیشتر و نیروی متخصص بیشتری دارد و به شما اطمینان بیشتری از درست انجام شدن کارها می دهد.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد