blog image

شورت کد چیست؟

کد کوتاه وردپرس یا short code  قطعه کدهای بسیار کوتاه هستند که از نسخه ۲.۳ به بالا وردپرس مورد استفاده قرار گرفتند. شورت کدها با علامت ] شروع می شوند و با علامت [ به پایان می رسند شما با استفاده از شورت کدها می توانید یک امکان خاص را به برگه ها و نوشته های خود بدون کد نویسی اضافه کنید.

برای مثال شما افزونه فرم تماس را در سایت خود نصب کرده اید و می خواهید این فرم در یک برگه خاصی نمایش داده شود، در اینجا شورت کدها به کمک ما می آیند شما می توانید شورت کد افزونه تماس با ما را در صفحه مورد نظر خود قرار دهید. 

مزایا و معایب استفاده از شورت کدها

در این دنیا هر چیزی که شما روی آن دست بگذارید دارای مزایا و معایبی است که می تواند به همراه داشته باشد. شما برای استفاده از یک شورت در وب سایت خود باید ابتدا با مزایا و معایب آن آشنا شوید سپس تصمیم بگیرید که آیا استفاده از شورت کد ها در وردپرس برای من سودمند است یا خیر.

فواید

کدهای کوتاه اضافه کردن ویژگی های پیچیده به سایت وردپرس را با یک خط کد آسان می کنند.

معمولاً کدهای کوتاه نسبت به کدهای سنتی HTML یا اسکریپت‌های PHP برای ایجاد و تنظیم آسان‌ تر هستند.

هر زمان که می خواهید ویژگی خاصی را وارد کنید نیاز به نوشتن اسکریپت های پیچیده را با خودکارسازی گردش کار توسعه  از بین می برد.

کدهای کوتاه به راحتی قابل تنظیم هستند، به طوری که کاربران می توانند نحوه عملکرد همان کد کوتاه را با تغییر گزینه های ویژگی آن تغییر دهند.

می تواند در داخل افزونه ها درج شود، بنابراین حتی اگر وردپرس را به روز کنید یا تم خود را تغییر دهید، کدهای کوتاه از بین نخواهند رفت و مانند قبل به کار خود ادامه می دهند.

معایب

شهودی نیست: استفاده از چند کد کوتاه در یک صفحه و سپس سفارشی کردن آنها می تواند مشکل باشد.

وابسته به تم: به محض اینکه تم خود را تغییر می دهید، گاهی اوقات کدهای کوتاه می توانند با تم جدید شما کار نکنند.

می تواند HTML را خراب کند: به دلیل مشکلات قابلیت همکاری یا تگ های متناقض، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی رخ دهد. به این ترتیب، اگر می خواهید از آنها در سایت خود استفاده کنید، باید یک افزونه پشتیبان در محل خود داشته باشید.

بار اضافی سرور: کدهای کوتاه اضافی ممکن است به سرور شما بار اضافه کنند. طبیعی است که با افزایش تعداد کدهای کوتاه در صفحه/پست شما، بارگذاری نیز افزایش می یابد که می تواند سرعت وب سایت شما را کاهش دهد.

انواع شورت کدها

شورت کد ها را می توانید برای کارهای گوناگون استفاده کنید از جمله پرکاربرد ترین شورت کد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شورت کد پخش موسیقی

یکی از کاربردی ترین شورت کدها، شورت کد پخش موسیقی است که می توانید از طریق آن به کاربر اجازه دهید در سایت شما انواع فایل های صوتی را گوش کند. نمونه شورت کد پخش فایل صوتی:

[ audio src=”audio-source.mp3” ]

برای  پخش فایل صوتی مورد نظر این قطعه کد را در جایی از نوشته یا برگه خود که می خواهید فایل صوتی را به کاربر نشان دهد قرار می دهید به جای عبارت audio-source.mp3 باید لینک فایل صوتی مورد نظر خود را قرار دهید.

  • شورت کد پخش ویدیو: شورت کد پخش ویدیو عملکردی مشابه با شورت کد پخش موسیقی دارد و برای نمایش فایل های ویدیویی استفاده می شود. تنها باید به جای واژه audio از video استفاده کنیم.
  • شورت کد caption: ویژگی Caption به شما امکان می دهد تا با استفاده از یک کد کوتاه ساده، زیرنویس ها را در اطراف محتوا قرار دهید. این در درجه اول برای تصاویر فردی استفاده می شود. می توانید به تصویر زیر توجه کنید.

شورت کد caption

  • شورت کد Embed: این شورت کد این امکان را به شما می دهد که با انواع اتریبیوت ها کار می کند. برای مثال فیسبوک این اجازه را می دهد برخی از اتریبوت های آن را در سایت خود به نمایش بگذارید یعنی به جای اینکه زمان بگذارید و آن ویژگی را کد نویسی کنید از کد embed  آن در هرجایی از سایت که می خواهید استفاده کنید. درباره کد embed در مقاله ای دیگر به صورت مجزا صحبت می کنیم.
  • شورت کد گالری: از شورت کد گالری برای افزودن گالری تصاویر به یک محتوا استفاده می کنیم.
  • شورت کد play list: از این شورت کد می توانید برای ساخت یک پلی لیست از موسیقی یا ویدیو ها ایجاد کنید.

نحوه استفاده از شورت کدها 

راه های مختلفی برای اضافه کردن شورت کدها در وردپرس وجود دارد که در ادامه هر یک از آن ها را بررسی می کنیم.

اضافه کردن شورت کد از طریق ویرایشگر کلاسیک

افراد زیادی از ویرایشگر کلاسیک استفاده می کنند، نحوه اضافه کردن شورت کد در این ویرایشگر بسیار ساده است. کافی است در محلی که قصد دارد شورت کد شما نمایش داده شود، کد کوتاه خود را بنویسید.

اضافه کردن شورت کد از طریق ویرایشگر کلاسیک

برای مثال در تصویر بالا ما می خواهیم بعد از متن تستی لورم ایپسوم کد کوتاه ما اجرا شود پس کد کوتاه را دقیقا در همینجا می نویسیم.

اضافه کردن شورت کد از طریق ویرایشگر گوتنبرگ

اگر از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده می کنید برای اضافه کردن شورت کد در هرجایی که می خواهید مطابق تصویر زیر روی علامت + کلیک می کند از کادر جست و جو کد کوتاه را پیدا می کنید و آن را انتخاب می کنید. علامت / را پاک کرده و کد مورد نظر خود را وارد می کنید تا اجرا شود.

اضافه کردن شورت کد از طریق گوتنبرگ

اضافه کردن شورت کد از طریق ابزارک ها

شما می توانید با کمک ابزارک ها نیز شورت کد خود را اضافه کنید ابتدا از ابزارک های خود ابزارک متن را انتخاب کنید. کادری مشابه تصویر زیر برای شما باز می شود که شورت کد مد نظر را وارد می کنید.

اضافه کردن شورت کد از طریق ابزارک

سخن آخر

شورت کدها کاربردهای زیادی دارند و در قسمت های مختلف یک وب سایت مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از شورت کدها دیگر نیازی به نوشتن کدهای طولانی و پیچیده php ندارید و تنها با یک کد چند کلمه ای می توانید نتیجه دلخواه را بگیرید. کد کوتاه فقط به کسانی که به back سایت دسترسی دارند نمایش داده می شود و خروجی آن را کاربر در روی سایت می بیند.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد