blog image

آموزش سئو تکنیکال در سئو

در این جلسه از آموزش رایگان سایت قصد داریم به سئو تکنیکال بپردازیم. مباحث سئو به صورت کلی به سه دسته سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال تقسیم بندی می شود. برای بسیاری از افراد سوال به وجود کدام بخش از سئو مهم تر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم هیچ اولویتی وجود ندارد هر کدام از بخش های سئو به قدری حائز اهمیت هستند که اگر از یک بخش غافل شویم، می تواند لطمه زیادی به سایت وارد کند یا زمان رسیدن به نتایج دلخواه سئو را به تاخیر بی اندازد. همانطور که از اسم سئو تکنیکال مشخص است مسائل فنی که بیشتر آن مربوط به طراحی سایت ما می شود را سئو تکنیکال می گویند. در ادامه به تعریف دقیق و اهمیت آن در مبحث سئو می پردازیم.

سئو تکنیکال چیست؟

سئوی فنی فرآیند اطمینان از اینکه یک وب سایت با الزامات فنی موتورهای جستجوی مدرن با هدف بهبود رتبه بندی ارگانیک مطابقت دارد. در واقع سئو تکنیکال به بهبود جنبه های فنی یک وب سایت به منظور افزایش رتبه صفحات آن در موتورهای جستجو اشاره دارد. ساختن یک وب سایت سریعتر، خزیدن آسانتر و قابل درک برای موتورهای جستجو از ارکان بهینه سازی فنی است. سئوی فنی بخشی از سئو داخلی است که بر بهبود عناصر وب سایت شما برای کسب رتبه های بالاتر تمرکز دارد. این برعکس سئوی خارج از صفحه است، که در مورد ایجاد یک وب سایت از طریق کانال های دیگر است.

اهمیت سئو تکنیکال 

موتورهای جستجو در نتایج جستجو به وب‌سایت‌هایی که ویژگی‌های فنی خاصی را رعایت کرده اند توجه بیشتری می کنند به عنوان مثال اتصال ایمن، طراحی واکنش‌گرا یا زمان بارگذاری سریع، SEO فنی کاری است که باید انجام دهید تا مطمئن شوید وب‌سایتتان این کار را انجام می‌دهد.

گوگل و سایر موتورهای جستجو می خواهند بهترین نتایج ممکن را برای جستجوی خود به کاربران خود ارائه دهند. بنابراین، ربات های گوگل صفحات وب را بر اساس عوامل متعددی می خزند و ارزیابی می کنند. برخی از عوامل بر اساس تجربه کاربر است، مانند سرعت بارگذاری یک صفحه. عوامل دیگر به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا بفهمند صفحات شما درباره چه چیزی هستند. این همان کاری است که، در میان دیگران، داده های ساخت یافته انجام می دهد. بنابراین، با بهبود جنبه های فنی به موتورهای جستجو کمک می کنید تا سایت شما را بخزند و درک کنند. اگر این کار را به خوبی انجام دهید، ممکن است با رتبه های بالاتر در نتایج گوگل ظاهر شوید.

نکته: اگر اشتباهات فنی جدی در سایت خود مرتکب شوید، ممکن است برای شما هزینه داشته باشد. شما اولین کسی نیستید که موتورهای جستجو را به طور کامل از خزیدن در سایت خود با اضافه کردن تصادفی یک اسلش انتهایی در مکان نامناسب در فایل robots.txt خود مسدود می کنید.

اما این یک تصور اشتباه است که باید روی جزئیات فنی یک وب سایت تمرکز کنید تا موتورهای جستجو را خوشحال کنید. یک وب سایت باید در وهله اول برای کاربران شما خوب کار کند – سریع، واضح و آسان برای استفاده باشد. خوشبختانه، ایجاد یک پایه فنی قوی اغلب با تجربه بهتر هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو همزمان است.

در زیر فهرستی از مراحل مهمی را که می‌تواند برای پیشرفت در سئوی فنی سایت موثر باشد را لیست کرده ایم با انجام  این دستورالعمل‌ها، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که امنیت و ساختار سایت شما انتظارات الگوریتم‌های موتورهای جستجو را برآورده می‌کند و بر این اساس در نتایج جستجو جایگاه شما را تعیین می کند.

۱۰ عامل موثر در سئو تکنیکال

در این بخش از مقاله یک چک لیست ۸ تایی از عوامل تاثیرگذار در سئوتکنیکال را برای شما آماده کرده ایم. اگر تمام مراحل را گام به گام پیش بروید، سئو تکنیکال سایت شما تضمین است، در بین مباحث سئو بسیاری از افراد از سئو تکنیکال غافل شده و تمرکز خود را بر سیئ داخلی و سئو خارجی می گذارند، نکته ای که می تواند یک سایت را متمایز از رقبا کند، رعایت نکات فنی مربوط به سئو تکنیکال است. برخی از افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده اند گمان می کنند در دسئو تکنیکال باید کارهای عجیب و غریب انجام دهند. در صورتی که اصلا به این شکل نیست. در ادامه می بینید که این کارها ساده هستند، اگر موردی وجود داشته باشد که شما با آن آشنایی ندارید آموزش های زیادی در سطح اینترنت وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

امنیت سایت 

یکی از موارد مهم و اولیه در سئو تکنیکال امنیت سایت است استفاده از پروتکل امنیتی ssl امنیت سایت شما را تضمین می کند.

SSL یک فناوری امنیتی است که یک پیوند رمزگذاری شده بین یک وب سرور و یک مرورگر ایجاد می کند. شما می توانید یک سایت را با استفاده از SSL به راحتی تشخیص دهید: URL وب سایت با “https://” شروع می شود نه “http://.”

در سال ۲۰۱۴ گوگل اعلام کرد که می‌خواهد HTTPS را همه جا ببیند و از عبارت “HTTPS everywhere” استفاده کرد و اعلام کرد وب‌سایت‌های امن HTTPS در نتایج جستجو بر وب‌سایت‌های غیرایمن ترجیح داده می‌شوند. بنابراین برای کاربرانی که قصد استفاده از یک وب سایت را دارند منطقی است که از ایمن بودن سایت اطمینان حاصل کنند، این مسئله را می توانید به راحتی با نصب گواهی SSL در وب سایت خود انجام دهید، اگرچه اکثر سازندگان وب سایت های برتر اکنون SSL را به طور پیش فرض درج می کنند.

اطمینان از موبایل فرندلی بودن سایت

مطمئن شوید که سایت شما برای موبایل مناسب است. یک طراحی وب سایت “رسپانسیو” به طور خودکار تنظیم می شود تا بتوان آن را به راحتی در هر دستگاهی اعم از گوشی و تبلت بدون به هم ریختگی نمایش داد. گوگل در مورد این موضوع به وضوح بیان کرده است که داشتن یک سایت ریسپانسیو توسط الگوریتم های گوگل یک سیگنال رتبه بندی بسیار مهم در نظر گرفته می شود. و با معرفی رویکرد «اول موبایل» گوگل برای نمایه سازی محتوا، وب سایت واکنش گرا بیش از هر زمان دیگری مهم است. بنابراین منطقی است که مطمئن شوید وب سایت شما کاملاً ریسپانسیو است و در بهترین فرمت ممکن برای کاربران موبایل، تبلت یا دسکتاپ نمایش داده می شود.

سرعت

سرعت یکی از مهم ترین عوامل موثر در سئو تکنیکال است. موتورهای جستجو سایت هایی را که سریع بارگذاری شوند به سایت های کند ترجیح می دهند و سرعت لودی ک صفحه را یک سیگنال رتبه بندی مهم در نظر می گیرد.

راه های مختلفی برای افزایش سرعت سایت وجود دارد که در این بخش به صورت خلاصه به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

  • از هاست سریع استفاده کنید.
  • از یک ارائه دهنده سریع DNS (“سیستم نام دامنه”) استفاده کنید
  • «درخواست‌های HTTP» را به حداقل برسانید.
  • ساختار url های خود را کوتاه و ترجیحا انگلیسی در نظر بگیرید.
  •  استفاده از اسکریپت‌ها و افزونه‌ها را به حداقل برسانید
  • از یک استایل شیت css برای نمایش سایت خود استفاده کنید و سعی کنید از  چند استایل شیت css و css درون خطی دوری کنید.  (css قطعه کدهایی هستند که به مرور گر نحوه نمایش وب سایت شما را می گویند)
  • اطمینان حاصل کنید که فایل های تصویری شما تا حد امکان بهینه سازی شده اند.
  • صفحات وب خود را فشرده کنید (این کار را می توان با استفاده از ابزاری به نام GZIP انجام داد)
  • کد سایت خود را کوچک کنید – از هر گونه فاصله غیر ضروری، شکسته شدن خط یا تورفتگی در HTML، CSS و جاوا اسکریپت خود خلاص شوید 

مشکلات محتوای تکراری را برطرف کنید

با محتوای تکراری در سایت خود موتورهای جست و جو را به اشتباه نیندازید. اگر محتوای یکسانی در چندین صفحه سایت خود دارید – یا حتی در سایت های دیگر – ممکن است موتورهای جستجو گیج شوند. زیرا، اگر این صفحات محتوای یکسانی را نشان دهند، کدام یک باید بالاترین رتبه را داشته باشند؟ در نتیجه، ممکن است تمام صفحات با محتوای یکسان را در رتبه پایین تری قرار دهند.

متأسفانه، ممکن است بدون اینکه بدانید مشکل محتوای تکراری دارید. به دلایل فنی، URL های مختلف می توانند محتوای یکسانی را نشان دهند. برای یک بازدید کننده، این هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند، اما برای یک موتور جستجو این کار را انجام می دهد. همان محتوا را در یک URL دیگر می بیند.

خوشبختانه راه حل فنی برای این موضوع وجود دارد.

در Yoast SEO به راحتی می توانید یک URL متعارف برای یک صفحه تنظیم کنید. 

استفاده از لینک های کنونیکال برای اینکه موتورهای جستجو بدانند نسخه «اصلی» محتوای شما در کجا قرار دارد.

ساخت سایت مپ

یک نقشه سایت XML ایجاد کنید. نقشه سایت XML فایلی است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا وب سایت شما را در حین خزیدن در آن درک کنند – می توانید آن را مانند یک «نقشه راه جستجو» در نظر بگیرید که دقیقاً به موتورهای جستجو می گوید هر صفحه کجاست. همچنین حاوی اطلاعات مفیدی در مورد هر صفحه در سایت شما، از جمله

آخرین باری که یک صفحه اصلاح شد.

چه اولویتی در سایت شما دارد.

هر چند وقت یکبار به روز می شود

فعال کردن AMP را در نظر بگیرید.

واژه AMP  مخفف عبارت Accelerated Mobile Pages به معنی صفحات موبایلی پرشتاب است در واقع یک پروژه تحت حمایت گوگل است که هدف آن سرعت بخشیدن به نمایش محتوا در دستگاه های تلفن همراه است این موضوع در سال ۲۰۱۵ که تعداد کاربرانی که از طریق تلفن های هوشمند به جست و جو می پرداخت به شدت افزایش یافت مطرح شد و  از طریق استفاده از کد خاصی به نام AMP HTML انجام می شود. در واقع amp  یک استاندارد کد نویسی یا بهتر است بگوییم نسخه خلاصه شده html است که باعث حذف قطعه کدهای سنگین که مانع نمایش سریع محتوا می شوند و منجر می شود محتوا با همان شکل و ظاهر بدون کندی سرعت نمایش داده شود.

نسخه های AMP صفحات وب شما بسیار سریع در دستگاه های تلفن همراه بارگیری می شوند. آنها این کار را با حذف محتوا و کد شما تا حد امکان انجام می دهند، متن، تصاویر و ویدیو را دست نخورده باقی می گذارند اما اسکریپت ها، نظرات و فرم ها را غیرفعال می کنند. از آنجایی که صفحات AMP بسیار سریع بارگذاری می شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربران صفحات شما را خوانده و به اشتراک می گذارند، زمان ماندگاری و تعداد بک لینک هایی که به محتوای شما اشاره می کنند افزایش می یابد – همه چیز از نظر SEO خوب است. علاوه بر این، گوگل گاهی اوقات صفحات AMP را در چرخ و فلک های نتایج جستجو برجسته می کند.

استراکچر دیتا Structured data

Structured data کدی است که شما به وب سایت خود اضافه می کنید تا به موتورهای جستجو کمک کند تا محتوای موجود در آن را بهتر درک کنند. Structured data می توانند به موتورهای جستجو کمک کنند تا سایت شما را به طور موثرتری فهرست کنند و نتایج مرتبط تری ارائه دهند. استراکچر دیتاها نتایج جستجو را از طریق افزودن «rich snipped» بهبود می بخشد.

برای مثال، می‌توانید از structured data برای افزودن رتبه‌بندی ستاره‌ها به نظرات، قیمت محصولات استفاده کنید. از آنجایی که از نظر بصری جذاب‌تر هستند و اطلاعات مفید فوری را برای جستجوگران برجسته می‌کنند، این نتایج بهبودیافته می‌تواند نرخ کلیک شما (CTR) را بهبود بخشد و ترافیک بیشتری را برای سایت شما ایجاد کند. از آنجایی که سایت هایی با نتایج دارای CTR بالاتر معمولاً در موتورهای جستجو دارای رفتار ترجیحی هستند، تلاش برای افزودن structur data  به سایت خود ارزش دارد.

استفاده از hreflang در سایت های چند زبانه

وب سایت های بین المللی از تگ hreflang استفاده می کنند. تگ hreflang قطعی کدی است که به گوگل می گوید زبان صفحه چه زبانی است. اگر سایت شما بیش از یک کشور یا کشورهایی را هدف قرار می دهد که در آنها به یک زبان صحبت می شود، موتورهای جستجو به کمک کمی نیاز دارند تا بفهمند به کدام کشورها یا زبانی می خواهید دسترسی پیدا کنید. اگر به آنها کمک کنید، می توانند وب سایت مناسب منطقه خود را در نتایج جستجو به مردم نشان دهند.تگ های Hreflang به شما در انجام این کار کمک می کند. شما می توانید برای یک صفحه تعریف کنید که برای کدام کشور و زبان در نظر گرفته شده است. این یک مشکل احتمالی محتوای تکراری را نیز حل می‌کند: حتی اگر سایت ایالات متحده و بریتانیا محتوای یکسانی را نشان دهند، Google می‌داند که برای منطقه دیگری نوشته شده است. بهینه سازی وب سایت های بین المللی کاملاً تخصصی است و نیاز به آموزش و تجربه  دارد. قطعه کد زیر یک تگ hreflang  می باشد.

<link rel=”alternate” href=”http://example.com” hreflang=”en-us” />

رفع لینک های شکسته

لینک های شکسته زمانی به وجود می آیند که شما یک محتوایی را در سایت منتشر کرده اید و سپس بنابر دلایل مختلفی آن را حذف کرده اید. حالا وقتی یک کاربر لینک مورد نظر را در مرورگر وارد می کند با صفحه ۴۰۴ رو به رو می شوند. نه گوگل نه کاربر علاقه ای به دیدن صفحات ۴۰۴ ندارند اگر تعداد این صفحات در سایت شما زیاد شود، گوگل به سئو تکنیکال شما نمره منفی خواهد. راهکار حل ارور ۴۰۴ استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ است که می توانید نحوه ریدایرکت کردن و انواع ریدایرکت ها را در مقاله دیگری از آرسام هاست مطالعه کنید.

قابل خزیدن برای موتورهای جست و جو

موتورهای جستجو از ربات ها برای خزیدن در وب سایت شما استفاده می کنند. ربات ها برای کشف محتوای سایت شما پیوندها را دنبال می کنند. اما راه های بیشتری برای هدایت روبات ها وجود دارد. به عنوان مثال، اگر نمی‌خواهید به آن‌جا بروند، می‌توانید آن‌ها را از خزیدن محتوای خاصی مسدود کنید. همچنین می‌توانید به آنها اجازه دهید در یک صفحه بخزند، اما به آنها بگویید که این صفحه را در نتایج جستجو نشان ندهند یا پیوندهای موجود در آن صفحه را دنبال نکنند.

فایل Robots.txt

با استفاده از فایل robots.txt می توانید به ربات ها در سایت خود جهت دهید. این یک ابزار قدرتمند است که باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، یک اشتباه کوچک ممکن است مانع از خزیدن ربات ها (بخش های مهم) سایت شما شود. گاهی اوقات، افراد ناخواسته فایل های CSS و JS سایت خود را در فایل robot.txt مسدود می کنند. این فایل ها حاوی کدهایی هستند که به مرورگرها می گوید که سایت شما چگونه باید باشد و چگونه کار می کند. اگر آن فایل‌ها مسدود شده باشند، موتورهای جستجو نمی‌توانند بفهمند که سایت شما به درستی کار می‌کند یا خیر.

تگ متا ربات ها

اگر می‌خواهید ربات‌های موتورهای جستجو در یک صفحه بخزند، اما به دلایلی آن را از نتایج جستجو دور نگه دارند، می‌توانید با متا تگ robots به آنها بگویید. با متا تگ روبات ها نیز می توانید به آنها دستور دهید که یک صفحه را بخزند، اما پیوندهای موجود در صفحه را دنبال نکنند. با Yoast SEO به راحتی می توان یک پست یا صفحه را noindex یا nofollow کرد. بیاموزید که برای چه صفحاتی می خواهید این کار را انجام دهید..

سخن آخر 

در این مقاله سعی کردیم به صورت جامع در باره سئو تکنیکال، اهمیت آن و موارد موثر بر سیو فنی سایت صحبت کنیم. همانطور که مشاهده می کنید راهکارهای ارائه داده شده راهکارهای پیچیده و سختی نیستند ممکن است وقتی شما برای اولین باری آن ها را می شنوید برای تان نا آشنا باشد که با کمی جست و جو و وجود منابع آموزشی بسیار در این حوزه هم به زبان فارسی و هم به سایر زبان ها می توانید به راحتی از آن ها استفاده کنید.

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد