blog image

معرفی هاست

به فضایی که اطلاعات سایت شما روی آن قرار می گیرد هاست یا فضای میزبانی گفته می شود. شما می توانید هاست را برای مدت یک ماه تا چند سال خریداری کنید. هاست ها انواع مختلفی دارند که با توجه به فعالیت سایت از آن ها استفاده می شود. هاست وردپرسی و هاست لینوکسی بهترین انتخاب برای سایت هایی که تازه راه اندازی شده اند، هستند. 

در خرید هاست به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

هاست ها پلن های متفاوتی دارند که هر چه پلن ها بالاتر می روند ویژگی های بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد، شما می توانید متناسب با فعالیت سایت خود یکی از پلن ها را خریداری کنید. موارد مهمی از جمله پشتیبانی، حجم، کنترل پنل، هاست ایرانی و خارجی، ادان دامین و ساب دامین وجود دارد که باید در خرید هاست به آن‌ ها توجه کنید در ادامه به هر یک از این موارد به صورت مختصر اشاره می کنیم. 

حجم یا فضا

اولین مورد مهمی که در خرید هاست باید به آن توجه کنید حجم و فضایی است که در اختیار کاربر قرار می گیرد، شما با توجه به حجم فایل هایی که قرار است روی وب سایت خود آپلود کنید هاست خود را می خرید، البته امکان ارتقا هاست در آرسام هاست وجود دارد و خیلی نیازی به نگرانی در این زمینه نیست.

کنترل پنل

هنگامی که شما هاست را خریداری می کنید برای مدیریت هاست یک پنل در اختیار شما قرار می گیرد که به آن کنترل پنل می گویند و می توانید از طریق آن امور مدیریتی مرتبط با هاست خود را انجام دهید، کنترل پنل های مختلفی وجود دارد که هنگام خرید هاست باید به آن توجه کنید که هاست چه کنترل پنلی را در اختیار شما می گذارد. CPanel و دایرکت ادمین دوتا از بهترین کنترل پنل ها برای مدیریت سایت های وردپرسی هستند، cpanel دارای محیط گرافیکی است و کار با آن به ویژه برای افراد تازه کار راحت تر است با این حال ما کار با هر دو کنترل پنل را برای شما به صورت مجزا در جلسات بعدی آموزش می دهیم.

هاست ایرانی یا هاست خارجی

ممکن است بارها با عباراتی مانند هاست داخل ایران یا هاست خارج از ایران را شنیده باشید، منظور از این عبارات محل نگهداری هاست است، پیشنهاد آرسام به شما این است که اگر کاربران سایت شما داخلی هستند بهتر است از هاست داخل ایران استفاده کنید و اگر کاربران سایت شما خارج از کشور هستند از هاست خارجی استفاده کنید، در حالت کلی خیلی نیازی نیست خود را درگیر این موضوع کنید زیرا هاست شما چه در داخل ایران چه در خارج از کشور که باشد نیازهای سایت وردپرسی شما را برآورده می کند. 

subdomain و addondomain

 ادان دامین قابلیتی است که در هاست خود می توانید مدیریت یک دامنه جدید را در اختیار داشته باشید، توجه داشته باشید که این موضوع با ایجاد ساب دامین متفاوت است، ساب دامین نیازی به ثبت دامنه جدید ندارد اما در addon domain شما به صورت مجزا یک یا چند دامنه جدید در هاست خود ایجاد می کنید. ساب دامنه قابلیتی است که دامنه در اختیار شما قرار می دهد و می توانید برای محتوای مجزا یک دامنه از آن استفاده کنید مانند shop.arsamhost شما می توانید تعداد زیادی ساب دامنه بر روی یک دامنه ایجاد کنید اما هر هاست مدیریت تعداد محدودی از آن ها مثلا ۱۰ تا ساب دامین بسته به پلن هاستی که خریداری می کنید در اختیار شما قرار می گیرد.

پشتیبانی

یکی از موارد مهم در خرید هاست، پشتیبانی است که شرکت هاستینگ شما ارائه می دهد. شرکتی که پشتیبانی مناسبی ارائه دهد در هر زمان که برای سایت مشکلی به وجود بیاید می توانید از آن ها کمک بگیرید. میزان آپتایم یعنی در دسترس بودن سایت نیز یکی از موارد مهمی است که به شرکت هاستینگ شما مرتبط می شود هر چقدر میزان آپتایم بالا باشد برای یک سایت بهتر است. 

نحوه خرید هاست

بعد از انتخاب پلن مورد نظر روی گزینه سفارش خرید کلیک می کنیم.

 

سپس به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت می شوید که سه گزینه دارد:

  • ثبت دامنه جدید.
  • دامنه را قبلا در آرسام هاست ثبت کرده ام.
  • دامنه را از شرکت دیگری خریداری کرده ام.

بعد از انتخاب یکی از ۳ گزینه مرتبط به صفحه ای می رویم که جزئیات سفارش خود را می بینیم و با کلیک روی گزینه ادامه وارد صفحه پرداخت می شویم.

در این قسمت اگر کد تخفیف دارید وارد می کنید در غیر اینصورت گزینه پرداخت نهایی را انتخاب کنید تا به درگاه بانکی متصل شوید.

نحوه دریافت اطلاعات هاست

بعد از پرداخت و نهایی شدن سفارش یک ایمیل شامل اطلاعات هاست برای شما ارسال می شود. این ایمیل شامل اطلاعات مهمی مانند آدرس ورود به هاست، نام کاربری و رمز عبور است که باید آن را به صورت محرمانه نزد خود نگهداری کنید و در اختیار دیگر افراد قرار ندهید. به ندرت پیش می آید که ایمیل برای شما ارسال نشود، در صورتی که ایمیل را دریافت نکردید چندین راه برای مشاهده اطلاعات هاست وجود دارد که در مقاله ای دیگر به آن اشاره می کنیم.

سخن پایانی 

در طی این دو جلسه به نحوه خرید دامنه و هاست پرداختیم که مراحل بسیار ساده ای دارد و بیش از نیم ساعت از شما وقت نمی گیرد، در آموزش جلسه بعد به نحوه اتصال دامنه به سایت می پردازیم و به شکل جدی وارد مرحله عملی می شویم بهتر است قبل از دیدن جلسه سوم یک دامنه و هاست تهیه کنید. 

 

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد