blog image

افرادی که به تزگی وارد حوزه طراحی سایت با وررس شده اند، ممکن است بارها نام ابزارک را شنیده باشند که برای انجام این کار از ابزارک استفاده کم یا این قسمت سایت رو میتونی با ابزارک ها درست کنی و جملات مشابه این. ما در این جلسه از آموزش رایگان وردپرس قصد داریم به بررسی ابزارک ها و نحوه کار ابزارک ها در وردپرس بپردازیم.

ابزارک ها چیست؟

ابزارک ها یا ویجت ها، بلوک های مختلفی هستند که می توانید به برخی از قسمت های سایت خود اضافه کنید و امکانات جدیدی را دریافت کنید. قالب ها هستند که برای شما امکان استفاده از ابزارک ها را فراهم می کنند و بخش در هر قالب تفاوت دارد و ممکن است برخی از قالب ها از ابزارک ها پشتیبانی نکنند. برای مثال اگر شما بخواهید تقویمی را در ستون کنار چپ اضافه کنید می توانید از ابزارک ها استفاده کنید یا درست کردن گالری برای محصولات یا هرچیز دیگری ابزارک های کاربرد های متنوعی دارند که نمی توان همه آن ها را توضیح داد.

اهمیت استفاده از ابزارک ها

ابزارک ها به شما امکان می دهند بدون نیاز به کد نویسی بخشی از قالب سایت خود را تنها با drag و drop به شکل دلخواه و متنوع تری شخصی سازی کنید. یکی از مزیت های وردپرس نسبت به سایر سیستم های مدیریت محتوا، نحوه کارکرد ساده آن است، شما برای کار با وردپرس نیازی به دانش کدنویسی ندارید.

نحوه دسترسی به ابزارک ها

به این نکته توجه داشته باشید که همه قالب ها از بخش ابزارک ها پشتیبانی نمی کنند با توجه به کد نویسی و امکاناتی که یک قالب دارد اگر نویسنده قالب ابزارک ها را در قالب طراحی کرده باشد شما می توانید از این ویژگی در سایت خود استفاده کنید و از المان های مختلف در مکان های مختلف استفاده کنید. اگر قالب شما از ابزارک ها پشتیبانی کند با ورود به مدیریت وردپرس در پیشخوان وردپرس، بخش نمایش می توانید ابزارک ها را ببینید.

ابزارک ها در پیشخوان

برای مثال ما روی قالب خود گزینه ابزارک ها را می زنیم و با صفحه ای مشابه تصویر زیر رو به رو می شویم. در کادر سمت راست این صفحه لیست ابزارک های موجود که ما می توانیم از آن ها برای طراحی سایت خود استفاده کنیم را نمایش می دهد و در سمت راست تصویر مکان هایی که می توانیم از ابزارک ها در آن قسمت استفاده کنیم را مشاهده می کنید.

ابزارک ها در وردپرس

نحوه اضافه کردن ابزارک 

ابتدا از کادر سمت چپ یکی از بخش هایی را که می خواهیم به آن اضافه کنیم را انتخاب می کنیم، سپس از طریق drag کردن ابزارک مورد نظر را به داخل بخش مورد نظر می کشیم.

ابزارک ها در وردپرس

منوی سمت چپ لیستی از ابزارک هایی که برای قالب شما وجود دارد را نمایش می دهد. در سمت راست مکان هایی که می توانید از ابزارک ها در آن ها استفاده کنید را مشاهده می کنید. با کشیدن ابزارک از طریق موس به داخل منو می توانید آن را انتقال دهید و از طریق بالا بردن و پایین کشیدن گزینه ها می توانید ترتیب آن ها را مشخص کنید.

حذف و غیرفعال کردن ابزارک

در وردپرس این امکان وجود دارد که شما یک ابزارک را حذف یا غیرفعال کنید، ولی توصیه می شود به هیچ عنوان ویجت را حذف نکنید در صورتی که به آن نیاز ندارید آن را غیرفعال کنید.

برای غیر فعال سازی ویجت در انتها صفحه ابزارک ها نوشته ای تحت عنوان ابزارک های غیر فعال مشاهده می کنید که می توانید ابزارک هایی را که به آن نیاز ندارید به قسمت انتهایی کشیده و رهایی، شما با یک درگ و دراپ کردن ساده ابزارکی به آن نیاز ندارید را غیر فعال کردید.

ابزارک های غیر فعال

اما اگر قصد دارید یک ابزارک را به صورت کلی پاک کنید هنگامی که نشانگر موس را روی ابزارک نگه میدارید گزینه ای تحت عنوان پاک کردن به شما نمایش داده می شود که با کلیک بر روی آن می توانید ابزارک را به صورت کلی از قالب خود پاک کنید.

 

حذف ابزارک

سخن آخر

ما در این آموزش سعی نحوه مدیریت ابزارک ها را با یک دیگر بررسی کنیم، گمان نکنید هر چقدر بیشتر از ابزارک ها استفاده کنید بهتر است کم یا زیاد به کاربردن در یک سایت تنها باید با توجه به نیازی که دارید از آن استفاده ببینید آیا واقعا شما در این بخش نیاز دارید که از ابزارک ها استفاده کنید یا نه. هر سوالی که درباره استفاده از فیجت ها در سایت های وردپرسی داشتید می توانید در بخش کامنت بپرسید تا کارشناسان مجموعه آرسام هاست به آن پاسخ دهند.

اشتراک گذاری:

ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای گسترش ارتباط امن آرسام محفوظ میباشد